Jälle see pandeemia! Sajandi jagu haiguspuhanguid ja ravi.

Välinäitus Tallinna Sadamas Admiraliteedi basseini ääres 3.11.2021 – 2.11.2022.

Virtuaalnäitus on avatud püsivalt.

 

Tervisemuuseum avas 3. novembril 2021 Tallinna Sadamas Admiraliteedi basseini ääres välinäituse “Jälle see pandeemia!”. Näitus käsitleb eelmisel sajandil Eesti elanikke tugevalt mõjutanud nakkushaiguste puhanguid. Kasutades fotosid, plakateid jm visuaalset materjali ning statistikat räägime, kuidas meditsiiniasutused ja erinevad valitsused on nende olukordadega toime tulnud. Kuigi näitus keskendub Eestile, tutvustab see ühtlasi 20. sajandi pandeemiate üldist ajalugu. Vaatluse all on viirused gripist HIVni ja vaktsineerimise edulood. Näituse mahuka virtuaalversiooni leiate veebiaadressilt pandeemiad.ee.

Näituse kuraator Anna Rinaldo näituse teemast: “Pilguheit lähiajalukku on oluline mõistmaks, et pandeemiad pole midagi erakordset, vaid alati inimkonnaga käsikäes käinud. Loodan, et pandeemiate ajalooga tutvumine vähendab ka üldist hirmu ja ebakindlustunnet ning annab mõista, et kollektiivse ja teaduspõhise tegutsemise kaudu on võimalik ka tänane pandeemia kontrolli alla saada.” 

Vaktsineerimise rolli inimeste tervise tagamisel on raske ülehinnata. Mitmetele sajandeid levinud nakkushaigustele suudeti teise maailmasõja järgsetel aastatel piir panna just tänu vaktsiinidele. 

Tervisemuuseum soovib pakkuda turvalist võimalust näitusega tutvumiseks ning seetõttu jõuab pandeemiate ajalugu tutvustav näitus publiku ette avalikus linnaruumis. Selle lahendusega soovime toetada üldist üleskutset veeta rohkem aega õues ja pakkuda inimestele juba tuttavaks saanud jalutuskäigu paikades uusi avastusi. Neile, kes Tallinna tänavaile jalutama ei jõua või ei pääse, jagab muuseum näitust virtuaalsel kujul.

 

Projekti meeskond

 

Kuraator: Anna Rinaldo
Projekti juhtimine: Kristi Leps, Herke Kukk
Konsultandid: Aljona Kurbatova (TAI), Latšin Alijev (EHPV)
Intervjueeritavad: Ado Tuuga, dr Anu Kurve, dr Eero Merilind, dr Kai Zilmer
Tekstid: Anna Rinaldo
Graafiline disain: Martin Rästa, Baas Disain OÜ
Virtuaalnäituse arendus ja disain: Peeter-Marko Mikk, Gert Gutmann, Jon & Pun OÜ
Kaadritagused hääled: Carly Cahill, Jegor Jermakov, Kent Joosep, Kristina Unrau, Ross Seymour
Salvestus: Are Kangus, Waltrex OÜ
Turundus ja kommunikatsioon:  Andres Arendi, Meelik Samel

Tervisemuuseum tänab projekti toetamise eest Kultuuriministeeriumi ja Kultuurkapitali.