Videotuurid

Aastanäituse “Mina, superorganism” kuraatortuuridel avasid erinevaid mikroorganismidega seotud teemasid nii näituse loomisega seotud muuseumitöötajad kui ka eksperdid väljaspoolt muuseumit.

Tervishoiumuuseumi näituste kuraator Ülle Kask rääkis bakterite taksonoomiast, levikust, vanusest, ehitusest, liikumisest, paljunemisest ja nendega seotud teadusavastustest.

Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteadur Kaarel Adamberg kõneles bakteritest inimkehas: kus neid enim leidub, kuidas bakterid inimkehasse saavad ja kooslused elukaarel muutuvad. Kaarel peatub põhjalikumalt ka sooletrakti bakteritel: kuidas bakterikooslused ajaga muutunud on, millised kooslused on eri rahvastel, milliste haigustega vaesunud mikrobiootat seostatakse, mida bakterid söövad ja kuidas me ise bakterite kooslusi mõjutada saame? Jutuks tulevad kiudained, probiootikumid, seedimise kiirus, bristoli skaala.

Bakterinäituse projektijuht Taavi Kuri jutustas bakteritest nahal ja suus, biokilest, antibiootikumiresistentsusest, kaka siirdamisest, hügieenist ja bakterite kasutamisest erinevates tööstusharudes.