Meie lugu

Oleme olemas, et aidata sul värvikal moel tundma õppida oma keha ja selle toimimist ning seeläbi püsida terve ja rõõmsana. Tervisemuuseum on vormilt väike, kuid sisult suur. Meil on 15 teematuba, kuid kõik on seatud nii, et meiega tutvumine ei võta liiga kaua aega. Muuseumis saad huvitavalt ja kasulikult veeta tunnikese või paar vaba aega, kuid tõsisemal huvilisel on võimalik ka väga põhjalikult süveneda.

Meie missioon on avada inimeseks olemise ilu, võlu ja valu, ning see, et Eesti inimene oleks tervem ja õnnelikum. Läbi esemete ning nende taga peituvate lugude loob muuseum seoseid tervishoiu mineviku, oleviku ja tuleviku vahel.

Oleme võtnud oma südameasjaks inimesi innustada ja õpetada iseenda ning lähikondsete tervise eest hoolitsema ning hea enesetundega täiel rinnal elu nautima. Meie näitusesaalidest, tuuridelt, loengutelt ja tundidest leiad põneva sissevaate anatoomiasse ja füsioloogiasse. Siit saab teada, kuidas hoida oma keha ja vaim tervena ja lisaks ka ülevaate tervishoiu ning Eesti meditsiiniajaloost. Muuseumitunnid ja näitused aitavad leida vastuseid küsimusele, miks inimene üldse haigeks jääb ja kuidas seda ennetada? Mida rohkem usaldusväärset informatsiooni on keha ja selle toimimise kohta, seda lihtsam on tervena püsida ja õnnelik olla. Meie muuseumipere siiras soov on, et kõik külalised saavad eredalt meeldejääva elamuse ning oskuse ja julguse teha edaspidises elus tervislikumaid valikuid.

Tervisemuuseumisse oled oodatud üksinda või sõbraga, perega, klassiga, kolleegidega või mõne muu seltskonnaga. Meie väljapanekud on eesti, inglise ja vene keeles. Tellida saad ka giidituure nii kodustele kui väliskülalistele.

Lisaks näitustele ja tuuridele viime muuseumis läbi kaasahaaravaid haridusprogramme. Meie juures saab korraldada omanäolisi sünnipäevi, sisustada asutuse-, kooli- või firmaüritusi tervist ning tervishoidu puudutavate õpetlik-kasulike teemadega.

Muuseum asub Tallinna vanalinnas 600 aasta vanuses autentselt renoveeritud ajaloolises hoones, mis lisab sündmustele ja õpitubadele ehedat ajaloolis-kultuurilist väärtust. Siin korraldatud seminar, õpituba või sünnipäev on teistsugune, kuna keskaegsete hoonete atmosfäär ja nendes paiknev kaasaegne püsinäitus loovad ainulaadselt meeleoluka keskkonna.

Muuseumi praegune püsinäitus „Avameelselt Sinu kehast“ valmis aastal 2015 ning tänu oma sisukusele ja ülesehitusele võitis see muuseumimaastiku hinnalisima auhinna – Muuseumiroti. Lisaks püsinäitusele toome  oma külastajateni  ajutisi aastanäituseid aktuaalsetel  ja põnevatel teemadel.  Aastanäitustel oleme avanud  erinevaid valdkondi  – bakterid,  suhkur, surm,  tuleviku toit,  vaegnägijate elu toetamine ja palju muud.

Aastal 2017 sai Eesti Tervisemuuseum (sel ajal nimega Eesti Tervishoiu Muuseum) väärika tunnustuse – meid nomineeriti auhinnale The European Museum of the Year Award.

Suure tunnustuse Eesti muuseumide aastaauhindade konkursil pälvisime ka jaanuaris 2020, kui Tervisemuuseum nomineeriti muuseumihariduse edendaja tiitlile seksuaalhariduse arendusprojektiga. Seksuaalhariduse muuseumitunnid on jätkuvalt väga populaarsed just kooliõpilaste seas.

Alates 2020. aasta novembrikuust kasutab SA Eesti Tervishoiu Muuseum kaubamärgina nime Eesti Tervisemuuseum. Muuseumi uus nimi iseloomustab paremini muuseumi teemavaldkonda ja väljapanekuid, mis käsitlevad tervist laiemalt kui vaid tervishoiu vaatepunktist.

Aastal 2021 pälvisime Eesti Muuseumiühingu eriauhinna pikaajalise innovatiivse ja teaduskoostööl põhineva näitusetegevuse ning hetkel olulise ja aktuaalse vaimse tervise näituse ja trükise „Palju õnne!“ eest.

Aasta 2022 tõi Tervisemuuseumivturundustiimile Eesti Muuseumiühingu eriauhinna Terav Pliiats terviseteemalise sisuloome ja selle turunduskommunikatsiooni eest.

Vaatamata erinevatele tunnustustele ei jää Tervisemuuseum  loorberitele puhkama, vaid areneb pidevalt edasi, et olla ka tulevikus  hariv, kaasaegne ja sõbralik paik oma erinevas vanuses külastajatele.

2014 aastal Kultuuriministeeriumi ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt  moodustatud  sihtasutuse SA Eesti Tervishoiu Muuseum nõukogusse kuuluvad Ardo Kamratov (TTÜ), Maarika Tork (Rahandusministeerium), Margus Viigimaa (TTÜ) ja Marju Reismaa (Kultuuriministeerium, nõukogu esimees). Aastast 2018 juhib Tervisemuuseumi igapäevatööd Kadri Rannala, kes enne seda täitis muuseumi arendusdirektori rolli.

Muuseumi lahtiolekuajad