Kogude päevik #3: Punkari pintsak

Anna Rinaldo
Teadur-kuraator

Nn. punkari pintsak jõudis muuseumisse 2. juulil 1985. aastal. Tulmeraamatu andmetel konfiskeeriti pintsak Tallinna Vabariikliku Psühhoneuroloogia haigla patsiendilt, kes väidetavalt oli pintsaku ise valmistanud. Tsiteerides tulmeraamatut:  „Patsiendi pintsak, kes ise „ilustused“ on valmistanud maniakaalses seisundis ja taolise pintsakuga kõndis Valgas ringi. Krae alla kinnitatud koera kaelarihm ilma pandlata, pannal otsast ära võetud.“ Pintsaku selja peale on suurelt kirjutatud: „Nüüd ma tahan olla sinu koer“.

Punkari pintsak Villu Tamme pintsak

Täpselt kolmkümmend aastat hiljem, 2015. aasta suvel,  sai muuseum kirja tuntud punkar Villu Tammelt. Kirjas mainib ta, et on mitmete tuttavate käest kuulnud, et Tervishoiumuuseumis eksponeeritakse tema pintsakut.  MUISi piltide järgi tunnistas Tamme pintsaku tõepoolest enda omaks. Seljale kirjutatud tekst olevat saanud inspiratsiooni The Stooges’i laulu järgi „I Wanna Be Your Dog“ või nagu Tamme ise ütleb: „ Õigemini vist Sid Viciouse kaverversioonist“.

Punkari pintsak Villu Tamme pintsak

Tema mälestuste järgi konfiskeeris pintsaku aga temalt miilits, mitte ei tehtud seda Psühhoneuroloogia haiglas. Ta meenutab, et tol ajal arreteeriti punkareid tihti, selle käigus võeti neilt ära nii riideid kui muud „nõukogude inimese väärikust“ solvavat atribuutikat. Seda, kuidas pintsak miilitsajaoskonnast haiglasse sattus on tagantjärele keeruline selgitada. Tamme meenutab, et on kuulnud jutte, kuidas punkarite asju saadeti spetsialistidele uurimiseks ja hindamiseks. Pintsaku teekond on hea näide nõukogude võimu suhtumisest vabasse eneseväljendusse ning punkliikumisse.

Museaal Eesti Muuseumide Veebiväravas:

THM _ 3157 E 638