Lapsesuu #14: Kas elu on elamist väärt?

13-aastase tüdruku küsimus näituselt „Lapsesuu“

 

Ülle Kask
Kuraator

 

Kuulus Soome suusahüppaja Matti Nykanen on öelnud, et „elu on inimese kõige parem aeg“. Nii ütlevad ka elunäinud inimesed, kel on õnnestunud vanaks elada. Elu teke on imeline! Kahest väikesest ja nii erinevast rakust alguse saav uus elusorganism on kordumatu, eriline ja väärtuslik. See, et meile on elu antud, on väga suur õnn!

Teadmised ja oskused sellest, kuidas oma elu hästi elada, on väga vajalikud. Me saame neid oma vanematelt ja vanavanematelt, lasteaiast ja koolist, raamatutest. Kõige väärtuslikumad on need kogemused, mis elu ise meile pakub. Seda nimetatakse elutarkuseks. Elutarkust tuleb ise avastada ja õppida toime tulema nii suurte rõõmude kui tõsiste muredega. 

Elu muutub kogu aeg. Kui kõik läheb hästi, on elu imetore! Elu helgem pool pakub rõõmu ja nalja, häid suhteid sõprade ja vanematega, teadmiste täiendamist, avastamist, uute oskuste omandamist, armastust, unistusi ning tänulikkust kõige selle meeldiva vastu. Aga kui meid tabab mõni õnnetus, ränk katsumus või väljapääsmatuna tunduv olukord, võib elu näida talumatu. See on aeg, kus teadmised hakkamasaamisest kuluvad hädasti ära. Elu väljakutsed ei ole olemas ainult selleks, et meid häirida – nad aitavad ka meil ennast tundma õppida. Elada tähendab avastada enda kohta midagi, mida me ei teadnud. Just raskete olukordadega hakkamasaamine näitab, kui tugevad me tegelikult oleme. Oluline on teada, et inimene pole masin – võib ka olla kurb ja õnnetu, tujutu ja masendunud. Aga ikka tuleks leida midagi, mis tuju tõstaks ja aitaks rasked hetked üle elada. 

Pikaajaline sügav kurbus ja elu mõtte kaotamine võib olla märk halvenevast vaimsest tervisest ja vajab tähelepanu.  Tähtis on teada, et mitte keegi ei pea sellises olukorras olema üksi. Kui sul on mõni usaldusväärne täiskasvanud inimene, kellega rääkida, tuleks seda teha ja vajadusel koos abi otsida. Igast olukorrast leidub väljapääs ja kõik raskused elus on ületatavad. 

Inimese areng eeldab tööd iseendaga, oma mõtete ja tunnetega. Tunne rõõmu, et on mida muuta või parandada: ebakindlus – kindluseks, üksiolek – koosolemiseks, hirm – meelerahuks, endale keskendumine – teiste abistamiseks jne. Kui eesmärgid ja unistused on kadunud, tasuks kirja panna kõik need asjad, mis rõõmu teevad ja nende poole väikeste sammudega liikuma hakata.

Elu mõte on elada. Peaksime elu nautima kõigi tema heade ja halbade külgedega ja tundma rõõmu, et meil see võimalus on.

Kohad, kuhu pöörduda oma murega:

Peaasi.ee / veebinõustamine
Lahendus.net / veebinõustamine
Eluliin: 655 8088
Lasteabi: 116 111
Ohvriabi: 116 006
Usaldustelefon: 126
Kiirabi: 112