Lapsesuu #16: Miks inimesed kukuvad?

Ülle Kask
Kuraator

 

Kõndimine on üks lihtne ja jõukohane, kõiki lihaseid haarav liikumisviis. Vaatamata sellelele, et midagi justkui juhtuda ei tohiks, käib kõndimisega kaasas komistamise või kukkumise oht. Miks me vahel tasakaalu kaotame ja maa raskusjõu suureks rõõmuks maha potsatame, sellel on mitmeid põhjendusi.

Normaalseks kõnnimustriks, heaks tasakaaluks ja kukkumisest hoidumiseks on vajalik toonuses lihaskond, tugevad luud ja õige liikuvusulatusega liigesed. Kõndimisel teevad kõige rohkem tööd jalalihased. Et jalalihased saaksid liikuda, on meil vaja aga kerelihaste stabiilsust: kõhu‑, selja- ja süvalihaseid. Ka kaela- ja õlavöötmelihased peaksid olema piisavalt elastsed, sest pinges lihased takistavad verevoolu pähe. Igasugune lihaseid tugevdav treening aitab lihastoonust hoida ja kukkumist vältida.

Teine tähtis oskus on hoida tasakaalu. Tasakaal on võime säilitada oma keha raskuskese toepinna kohal. Inimese raskuskese paikneb vaagna keskel ristluu teise lüli piirkonnas ning seistes moodustab meie toepinna labajalgade all ja vahel olev ala. Tasakaal sõltub paljudest teguritest ning tugevate luude ja lihaste kõrval on vähemalt sama tähtsad ka nägemis- ja kuulmisteravus ning tunnetuslikud võimed.

Tasakaal oleneb ka pinnasest, mille peal me kõnnime: jäisel, kivisel või auklikul teel on kerge komistada. Kui tunneme esimeste sammudega ära libeduse, tuleks vähendada kõnnikiirust, lühendada sammupikkust ja vajadusel vaadata üle ka oma jalatsid. Madalad ja sügavama tallamustriga jalanõud aitavad libisemist vältida.

Kui kaotame libisedes tasakaalu, vallanduvad kesknärvisüsteemi kaitsereaktsioonid ja teinekord piisab tasakaalu taastamiseks vaid väikesest jalaliigutusest või käesirutusest.  Kui siiski kukud, pea meeles, et selili libisedes tuleks hoida pea kõrgel ja käed rinna peale suruda. Katsu hoida ennast võimalikult kerratõmbunult ja kukkuda pehmetele lihastele ehk siis istmikule.

 

Allikad:

https://www.traumakeskus.ee/kukkumine

https://tervise.geenius.ee/rubriik/hea-nouanne/mis-tagab-libedal-kondides-tasakaalu/

https://tervis.postimees.ee/7402582/kuidas-ennetada-kukkumist