Lapsesuu #5: Miks kõrvas on vaik?

Kõrvavaigu eesmärk on kaitsta meie kõrvu tolmu, bakterite, putukate ning teiste väliste mõjutajate eest, mis võivad ärritada nii meie kuulmekäigus paiknevat nahka kui ka õrna sisekõrva või lausa põletikke tekitada. Seega on kõrvavaik on kõrvade tervise seisukohalt äärmiselt oluline element, kuid liigne vaigu kogus võib tekitada kõrvas ummistusi ning mõjutada helilainete kõrva jõudmist. Vatitikud aga pole kõrvade puhastamise puhul õigeks lahenduseks, kuivõrd lükkavad need enamjaolt vaigu ainult sügavamale kõrva, mis võib süvendada sealseid ummistusi ning raskematel juhtudel mõjutada kõrvakile ning tekitada püsivaid kuulmiskahjustusi. Samuti võib kõrv vatitikule reageerida kui välisele mõjutajale ning hoopis vaigu tootmist suurendada. Kõike seda arvestades toob kõrvade vatitikkudega puhastamine rohkem kahju kui kasu.

 

Kuidas kõrvu puhastada?

Meie kõrvad suudavad end üldiselt väga hästi ise puhastada. Lõua liigutamine ja regulaarne uue kõrvavaigu tootmine lükkab vana vaigu meie kõrvadest välja. Ummistuste korral on võimalik apteekidest spetsiaalseid ravimeid osta, mida kõrvadesse tilgutada. Samuti tasub sel puhul külastada ka erialaarsti, kes meditsiiniliste vahenditega ummistuse turvaliselt kõrvast eemaldab. 

Külasta meie uut näitust “Lapsesuu”, et näha, milliseid põnevaid küsimusi  lapsed veel inimkeha kohta esitanud on ning vaata ka meie blogi eelnevaid lugusid.

 

Allikad:

Healthline

Postimees

UNC Health Talk

Britannica