Lapsesuu #7: Miks mõni lugu peas kummitab?

Ajad rahulikult oma asja, kui järsku hakkab peas kõlama mingi viisijupp. 

Üldjuhul lühike, tempokas, kaasahaarava meloodia ja sõnadega osa muusikapalast.
Muusika oleks nagu pähe kinni jäänud ja tuletab ennast pidevalt meelde. Saksa keelest on tulnud selle kohta isegi naljakas sõna Ohrwurm ehk kõrvauss. Tavaliselt öeldakse siis, et lugu kummitab.

Tegelikult muidugi ükski ussike kõrvas ei musitseeri, vaid selle vingerpussi teeb meile aju. Miks ja milliste ajuosade koostöös see täpselt toimub, pole veel lõpuni selge, aga osa põhjusest on auditoorsel korteksil ehk piirkonnal, mis asub oimukoha lähedal ja tegeleb muuhulgas helide töötlemisega. Üks teooria, miks viisijupp kummitama jääb, on selline, et aju püüab tõlgendada või jätta meelde lauluga seotud fakte ja mälestusi. Näiteks, kui kummitab Käsna-Kalle tunnuslaul, võib olla, et aju ei taha niivõrd seda muusikat uuesti ja uuesti esitada, vaid tegeleb sel ajal hoopis mõne multikaga seotud mälestusega ja kordus aitab seda teha. Nii kinnistuvad olulised mälestused tõhusamalt pikaajalisse mällu.

Seda teadmist saab kasutada. Näiteks, kui õpid midagi pähe, võib aidata sõnade viisistamine. Olgu selleks mõni juba olemasolev meloodia või omalooming.
Suur osa inimesi on niimoodi õppinud selgeks tähestiku, lastelaulu “Sära, sära täheke” (Twinkle-Twinkle Little Star) viisiga. Laulavad peas a, b, c, d, eee, f, g ja nii edasi, kui on tarvis meenutada, milline tähtede järjekord ikkagi on.

Kui tähestikulaul nüüd häirivalt kummitama jäi, võib proovida mõnd nippi:

  • Kuula või laula see lugu algusest lõpuni ära. Mõnikord võib laul kummitada seepärast, et kuulamine jäi pooleli ja aju püüab välja mõelda, kuidas see edasi läks;
  • Anna ajule muud kaasahaaravat tegevust, millele keskenduda. Korda peas mõnd teist viisi, näiteks hümni või sünnipäevalaulu;
  • Näri nätsu või tee mälumisliigutusi. Uuringud on näidanud, et mäludes aktiveeruvad ajus piirkonnad, mis on seotud nii kõne kui ka laulude kuulmise, meelde jätmise ja kujutlusega. Katsealused, kes närisid nätsu, kuulsid kummitavat laulu oma peas uuesti harvemini.

Lapsesuu on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Näitusel kirjutatud küsimusele vastas muuseumi külastusjuht Kent. Aju ja meelte kohta saad täpsemalt uurida muuseumi püsinäitusel Avameelselt Sinu kehast.

 

Allikad:
https://novaator.err.ee/1608261018/lugeja-kusib-miks-mind-laul-peas-kummitab

https://menu.err.ee/284708/teadlased-avastasid-mooduse-kuidas-kummitavad-laulud-peast-valja-saada

https://www.kennedy-center.org/education/resources-for-educators/classroom-resources/media-and-interactives/media/music/your-brain-on-music/your-brain-on-music/your-brain-on-music-earworms/
https://www.merriam-webster.com/words-at-play/earworm-meaning-origin

https://en.wikipedia.org/wiki/Auditory_cortex

https://www.health.harvard.edu/blog/why-you-cant-get-a-song-out-of-your-head-and-what-to-do-about-it-2017100412490