Lapsesuu #12: Miks välk inimese ära tapab?

Kent Joosep
Külastusjuht

 

Äike on võimas ilmanähtus, mis pakub põnevat valgusmängu, kuid halbade asjaolude kokkulangevusel toob ka hävingut. Võivad langeda puud ja süttida eluhooned. Inimeselgi tasub tunda aukartust ja varjuda pikse ajal võimalikult kiiresti turvalisse kohta.

Välgutabamus ei tähenda tingimata surma, aga eluohtlik on see kindlasti. Ohtlikuks teeb välgu selle tugev elektrilaeng ja kõrge temperatuur. Välgunoole ligikaudseks temperatuuriks on mõõdetud 30 000 kraadi ja see on kõrgem kui päikese pind. Otsetabamust juhtub harva, tavaliselt saab inimene pihta kaudselt, läbi maa või mõne lähedal asuva objekti ja seevõrra on ka välgus sisalduv energia väiksem. Kuid siiski eluohtlik. Välgutabamuse saanud inimestel on tavaliselt kehal verevalumid ja põletushaavad. Pikselöök ohustab eriti närvirakke, veresooni ja südant. 

Võimalik, et tabamuse saanud inimene kaotab teadvuse ja vajab elustamist. Igal juhul vajab see inimene kiiret kohtumist arstiga, kes ta tervist kontrollib ja ravib, kui vaja. Viimati suri Eestis inimene välgutabamuse tagajärjel üle kahekümne aasta tagasi, aastal 1998.

Tõenäosus välgutabamuseks on küll väike, kuid end kaitsta tasub ometi. Otsi võimalusel varju siseruumist ja õues väldi üksikuid suuri puid ja metallmaste. Kõrgemad ja üksikud objektid saavad välgutabamuse suurema tõenäosusega. 

Tark on eemalduda ka veekogudest ning kindlasti lõpetada ujumine ja tulla veest välja. Vesi on hea elektrijuht ja kui välk peaks lööma järve, võib laeng jõuda isegi veidi eemal ujujani. Turvalisest kaugusest on äikest ja välgulööke oluliselt ohutum ja põnevam vaadata. 

 

Lapsesuu on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Seitsme-aastase Jareki küsimusele vastas muuseumi külastusjuht Kent.

 

Allikad:

https://www.elektrilevi.ee/et/uudised/avaleht/-/newsv2/2018/07/06/blogi-miks-on-aike-ohtlik
https://www.rescue.ee/et/aeike
https://novaator.err.ee/618389/pealtnagija-otsis-ules-valgutabamuse-saanud-eestlased

https://reporter.kanal2.ee/7024114/reporter-valgutabamuse-saanud-ivan-meenutab-eluohtlikku-hetke