6 põhjust, miks kontsertidel käimine on su tervisele hea.
Muusika mõjutab meie keha ja vaimu. Uuringud näitavad, et kontsertidel käimine vähendab stressi, vaigistab valu, pikendab eluiga ja pakub mõõdukat kehalist koormust. Muusikat võib võtta kui teraapiat, mis peegeldab inimese elu, mälestusi ja emotsioone ning kasvatab meie heaolutunnet.
Samas on ka siin märksõnaks mõõdukus. Soovitame peomeeleolus varuda piisavalt uneaega, et keha saaks taastuda. Samuti tasub piiri pidada alkoholi ning tubakaga. Liiga valju muusika kaitseks on olemas spetsiaalsed kõrvatropid.
Järgnevalt kokkuvõte Ruben Castaneda artikli põhjal U.S.News terviselisast.
Stressi vähendamine
Ajakirjas Public Health avaldatud Imperial London Colleg’is tehtud uurimuse põhjal vähendab kontserdil viibimine organismis kortisooli ja teiste stressihormoonide taset. Uuring põhines 117 isiku andmetel, kes käisid Eric Whitacre koori-, puhkpilli- ja orkestrimuusika kontserdil ja näitas olulist kortisoolitaseme langust. “Kontserdil käimise psühholoogilise tulemusena langes südame löögisagedus, vererõhk ja hinngamissagedus,” tõi välja kardioloog Dr. Nirav N. Mehta (Cardiology Consultants, Philadelphia)
Valu vaigistamine
Uuringud on näidanud, et muusika kuulamisel enne ja pärast operatsiooni ning operatsiooni ajal on valu vaigistav toime. Sama mõju täheldatakse ka inimeste juures, kes käivad kontsertidel, ütleb Dr. Steven Eisenberg (onkoloog, hematoloog ja sisehaiguste spetsialist San Diegos). Kui sa oled kontserdil elevil ja põnevil, siis su aju toodab enrorfiine, valu vaigistavaid neurotransmittereid. “Muusika kuulamine, mida armastad, kasvatab sinu valuläve,” lausub Eisenberg, tuntud ka kui “laulev doktor”, kuna ta kirjutab laule vähihaigetele inimestele.
Kogukonna ja ühendatuse tunne
Jõupingutuste tegemine kontsertile jõudmiseks ja muusika nautimine tuhandete teiste inimestega on positiivne ja kogukondlik sündmus, mis paneb sind end tundma grupi ning ühiskonna liikmena ja see on hea sinu vaimsele tervisele ning pikaealisusele. “Oled koos oma “hõimuga”, ja oled pingutanud, et sinna jõuda ja tunned end teiste inimestega koos paremini”
Võimalus reflekteerida oma elu
Oma lemmikbändi, -laulja või -loo kuulamine viib sind ajas tagasi hetkesse kui seda lugu esimest korda kuulsid ja võimaldab uuesti läbi elada seda rõõmu, lõbu, pettumusi, kurbust, kahetsust või viha räägib Fordham’i ülikooli usuteaduste kaasprofessor Thomas M. Beaudoin, kes on kirjutanud mitmeid raamatuid muusikast ja usust. “See on võimalus külastada midagi sinu enda sees ja mõelda, kus oled selle emotsiooniga praegu. See on peaaegu sama, mida teed teraapias,” lausub Beaudoin.
Hea füüsiline trenn
Kontserdile ja koju jalutamine ning kontserdil oma lemmikmuusika järgi hüppamine ning tantsimine võib anda sama tulemuse kui 30 minutit jooksulindil rassimist. “Kontserdi ajal sa liigutad end ja saad hea vormi seda ise võibolla märkamatagi,” räägib Eisenberg. Lauldes ja hõisates teeb trenni ka sinu diafragma. Samas tuleb sellega piiri pidada kui tunned, et kurk on valus või pinges.
Heaolutunne
Regulaarselt kontsertidel käivad inimesed tunnevad suuremat heaolu kui need, kes seda ei tee. Austraalias Deakin’i ülikoolis 2016. aastal läbiviidud uuringu käigus intervjueeriti 1000 inimest, et saada aru seostest inimeste muusikasse kaasamise ja heaolutunde vahel. “Uuringud paljastasid, et muusikasündmustel osalemine ja tantsimine on toob inimestele kõrgema heaolutunde võrreldes nendega, kes seda ei tee,” väidab uuring