Lapsesuu #20: Miks inimestel on nimi?
Ülle Kask
Tervisemuuseumi kuraator
ÜRO lapse õigusi kajastav rahvusvaheline leping ütleb, et igal lapsel on sünnist alates õigus nimele. Ametlikult saab värske ilmakodanik endale nime tavaliselt esimesel elukuul koos sünnitunnistusega.
Nimel on inimese jaoks suur tähtsus, sest nime järgi meid tuntakse, kutsustakse ja eristatakse. Nimi annab edasi ka mõningast teavet meie kohta, näiteks päritolu, sugulussuhteid või hoopis nimepaneku moetrende. Hüüdnimi ehk hellitusnimi on inimese mitteametlik nimi, mida kasutavad enamasti sõbrad või pereliikmed. Tavaliselt on see pärisnime lühem variant, näiteks Toomase hüüdnimi võiks olla Tom või Elisabethil Liisu.
Pseudonüümi ehk varjunime eelistavad kasutada lauljad, kirjanikud, kunstnikud, aga ka näiteks luurajad või kurjategijad. Varjunimed on laialdaselt kasutusel ka internetikeskkonnas.
Lääne kultuuris on inimestel vähemalt üks eesnimi koos perekonnanimega, näiteks Katrin Kask. Perekonnanimed viitavad üldiselt peresuhetele. Mõned kultuurid lisavad nimele ka isanime, näiteks Jelena Sergejevna Katina isa nimi on Sergei. Erinevalt Euroopas levinud nimetavast ei ole islandlastel perekonnanime, vaid on eesnimi või eesnimed ja isa või ema nimi. Kui islandi mees nimega Jón Stefánsson saab poja, kellele ta paneb nimeks Fjalar, hakatakse tema poega kutsuma Fjalar Jónssoniks (Fjalar Joni poeg). Kui Fjalarile sünnib õde, kes saab eesnimeks näiteks Katrin, siis kutsutakse teda Katrin Jónsdottiriks (Katrin Joni tütar). Araabia kultuuris on inimeste nimed väga pikad. Lapse eesnimele järgneb terve nimede ahel, alustades isa nimest ja seejärel isa isa nimest ja nii edasi kuni lõppedes perekonnanimega.
Vanas pärimuskultuuris omistati nimele maagilist jõudu. Usuti, et nimi kaitseb omanikku ja et nime valikust sõltub inimese saatus. Lapsele anti nimi mõne silmatorkava iseloomuomaduse või ka lindude, loomade või puude nimede järgi. Toredad tähendusega nimed on näiteks Õie, Koit, Eha, Maru,Tormi, Õnne, Lille, Laine jt. Nimesid, nende muutumist ja päritolu uurib nimeteadus ehk onomastika. Nii on selgunud, et maailma kõige rohkem kasutatud nimi on Maria, teisel kohal on Muhamed.
Kuna tänapäeval saab sündimata lapse soo juba varakult teada, on vanematel pikalt aega valikuid kaaluda. Mõeldes enda peale, tasuks emalt oma nime saamislugu uurida. See võib vahel päris põnev olla!
Abimaterjal:
https://sirp.ee/s1-artiklid/varamu/inimese-nimi/
https://keeljakirjandus.ee/ee/archives/28721
https://eki.ee/teatmik/islandi-nimed/
Foto: Yulia Bogacheva