Head sõbrapäeva!
Kuigi valentinipäeva hakati tähistama juba 496. aastal romantilise armastusega seostatud püha Valentini auks, on see meile eelkõige tuttav popkultuurist. Eestis on valentinipäev omandanud mõnevõrra teise tonaalsuse, mistõttu nimetame seda ka sõbrapäevaks. Aga olenemata sellest, kumb tähendus meie jaoks sel päeval olulisem on, tasub tähistamine igatahes ära.
Uuringud näitavad, et tähtpäevad, üksteisele kaasa elamine ja argielu rõõmud aitavad meie suhete puhul tugevdada rahulolu, intiimsust, pühendumust, usaldust, lähedust ja stabiilsust. Ja need mõjud pole mitte hetkelised, vaid kestavad lausa 8 nädalat. Õnne teemadel kirjutav kolumnist Ingrid Fetell Lee rõhutab, et tähistamise puhul pole olulised mitte materiaalsed mõõtmed, vaid positiivne eelhoiak ja üksteise rõõmule samaga vastamine. Teadusmaailmas nimetatakse seda aktiivseks-konstruktiivseks vastuseks, sest lisaks tähtpäeva tõdemisele antakse sellele emotsionaalne laeng, mis aitab meeleolu veelgi kõrgendada. Kui aga partner sellele passiivselt, negatiivselt või sarkastiliselt vastab, võib see suhtesse sügavaid ja pikaajalisi negatiivseid tagajärgi tuua.
Kuidas siis tähistada? Lee sõnul on oluline verbaalne suhtlus – heade uudiste jagamine ja vastaspoole positiivne vastus aitab parandada üldist rahulolu, tõsta enesehinnangut ja vähendada üksildust. Valentinipäeva puhul soovitab ta lihtsate asjadena pöörata tähelepanu füüsilisele lähedusele, midagi küpsetada, viia kaaslane ta lemmikpaika sööma või lihtsalt kodus tantsida.