Miks hakata veredoonoriks?

Maailma terviseorganisatsioon WHO tähistab 14. juunil ülemaailmset veredoonorluse päeva, et juhtida tähelepanu selle olulisusele meie meditsiinisüsteemis. Regionaalhaigla verekeskuse sõnul vajavad iga päev kümned patsiendid Eesti haiglates doonorverd, mille ainsaks allikaks saab olla vabatahtlik loovutaja. Vaid sedasi saame luua piisavad varud kõigi abivajajate elupäästvateks ülekanneteks. Veredoonurlus peaks alati lähtuma altruistlikest argumentidest ja siirast soovist teisi aidata. Sellegipoolest võib protsess omada tervislikke mõjusid ka doonori enda jaoks.

 

Väike tervisekontroll

Kõik veredoonorid peavad läbima küsitluse ning tervisekontrolli, kus määratakse doonori veregrupp, mõõdetakse hemoglobiini taset ning vajadusel ka vererõhku ja pulssi. Nii võib potentsiaalne doonor teada hemoglobiiniga seotud probleemidest ning võimalikest südameveresoonkonnahaigustest, mille indikaatoriks on kõrge vererõhk.

 

Vereloovutamine võib aidata vabaneda liigsest rauast

Hemokromatoos ehk rauasalvestustõbi esineb USA-s ühel inimesel kahesajast ehk 0,5% kogu elanikkonnast. Tegemist on geneetilise haigusega, mille sümptomiteks on muu hulgas väsimus, nõrkus, kaalulangus ja liigeshaigused. Maksas põhjustab liigne raud koe hävimist ning võib viia ka tsirroosini. USA Haiguste tõrje ja kontrolli keskuse sõnul on veredoonorlus eelistatuim ravimeetod patsientidele, kelle veres on liigselt rauda.

 

Vereloovutamine võib langetada infarktiriski

Ida-Soomes viidi läbi uuring, mille käigus jälgiti 9 aasta jooksul 2862 keskealist meest. Tulemuste põhjal selgus, et loovutades vaid kord aastas verd, on võimalik infarktiriski vähendada 88% võrra. 

 

Vereloovutamine ja vaimne tervis

Veredoonorlus tähendab, et keegi saab tänu sinule ellujäämiseks vajaliku abi, mistõttu kaasnevad doonorlusega ka positiivsed psühholoogilised mõjud. See protsess võib olla üsna sarnane vabatahtliku tegevusega, eriti, kui seda teatud järjepidevusega teha. Regulaarne altruistlik tegevus on meile psüühiliselt väga kasulik. Samuti omab positiivset mõju oma tavapärasest keskkonnast väljumine ja inimestega suhtlemine, mida kinnitab ka teadus – vabatahtlikul tegevusel on positiivne mõju meie õnnelikkusele ning üle 65-aastaste hulgas aitab see depressiooni vastu.

 

Kuidas verd loovutada? Loe lähemalt verekeskuse veebist.

 

Allikad:

https://verekeskus.ee/doonorile/

https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/06/14/default-calendar/world-blood-donor-day-2022

https://www.rasmussen.edu/degrees/health-sciences/blog/surprising-health-benefits-of-donating-blood/

https://stacks.cdc.gov/view/cdc/5763

https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/rauasalvestustobi/id-1502

http://bitly.ws/sdCW

https://journals.lww.com/asaiojournal/Fulltext/2001/01000/Altruism_and_the_Volunteer__Psychological_Benefits.2.aspx

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0277953608000373

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0277953602000254