Lapsesuu #6: Miks kõrvad punaseks lähevad?
Lapsesuu on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Näitusel kirjutatud küsimusele vastab muuseumi külastusjuht Kent.
Tavaliselt lähevad inimese kõrvad punaseks, kui ta tunneb mõnd tugevat emotsiooni. Näiteks viha, ärevust või piinlikkust. See on nagu punastamisega – mõnel juhtub seda sageli ja teisel haruharva.
Kõrvade värvimuutus tuleb sellest, et kõrvades on palju pisikesi veresooni ja kui nendesse jõuab rohkem verd kui tavaliselt, muutuvadki need punasemaks ja soojemaks. Kõrvade verevarustusega saad teha ka väikse katse. Kui kõrvalesti sõrmede vahel masseerida, peaksid õige pea peeglist pisut punasemaid kõrvu nägema.
Aga vihatunne ju kõrvalesti ei masseeri, kuidas see ikkagi juhtuda saab? Pingelises olukorras, näiteks kui avastad, et oled koduvõtme teiste pükste taskusse unustanud, hakkab keha tootma aineid, mis aitavad paremini toime tulla ja lahendusi leida. Antud juhul vabanevad muuhulgas stressihormoonid adrenaliin ja noradrenaliin, mille mõjul süda hakkab kiiremini lööma ja veresooned laienevad. Laiemad veresooned tähendab suurenenud verevarustust ja paljudel inimestel sellega koos punasemaid kõrvu või näonahka.
Terviseküsimuste puhul on enamasti rohkem vastuseid kui üks. Nii ka nüüd. Lisaks emotsioonidele võivad kõrvad punaseks teha veel teravamaitselise või kuuma toidu söömine, kehaline pingutus, madalad või kõrged temperatuurid, päikesepõletus, ravimite kõrvalmõju või kui see kestab pikemat aega, ka mõni haigus. Näiteks on olemas harvaesinev seisund nimega punaste kõrvade sündroom, kus punetusega kaasneb ebameeldiv valu- ja põletustunne. Sel juhul aitavad arstid.
Üldiselt, on punastamine ja kõrvade punetamine keha loomulik reaktsioon. See läheb üle ja seda kontrollida ei saa. Miks osa inimesi punastab rohkem kui teised, vajab veel uurimist.
Naha, veresoonte ja kõrvade kohta saad täpsemalt uurida Tervisemuuseumi püsinäitusel “Avameelselt Sinu kehast”.
Allikad:
https://www.verywellhealth.com/red-ears-5186174
https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/emotions/blush.htm