III kooliaste

UUS! HAKKAME LIIKUMA

Liikumisaasta puhul oleme koostöös Spordimuuseumi, õpetajate ja valdkonna ekspertidega loonud uue muuseumitunni, mis kutsub noori aktiivsemalt liikuma.

Analüüsime õpilastega inimese kehalist võimekust meeleolukate mõõtmiste ja katsete abil. Uurime, kuidas muutub pulss ja hingamine füüsilise koormuse korral ning milline seos on sel tervisega. Vaatame, kui palju on käelihastes jõudu ja mis seda mõjutab. Tunni lõpus saavad noored analüüsida, mis neid liikuma motiveerib ning milline liikumisharrastus sobib nende elustiiliga kõige paremini kokku.

Pärast tunni lõppu saavad õpilased avastada muuseumi teematube omal käel.

Kestus: 75-90 min
Hind: 7€ õpilane

NB! Pakume alates 1. novembrist 2023

EDASI BRONEERINGUVORMI

UUS! RESTART!

Värskel unenäitusel panevad õpilased proovile oma teadmised unetervisest ning saavad kaasa hulgaliselt soovitusi enda ja lähedaste unekvaliteedi hindamiseks ja parandamiseks. Räägime une bioloogilisest sisust, kronotüüpidest, hormoonidest, sisemisest kellast, unevõlast, mikrounest, unearhitektuurist, unenägudest, unehäiretest, uneapnoest, unehügieenist.

Parim asi algava päeva alustamiseks on hästi magatud öö. Tervisemuuseumi uue näituse “Uneversum. Näitus unest ja magamisest” eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilume magamistuppa ning vaatame, kuidas inimesed magavad ja mis toimub une ajal meie kehas. Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda.

Kestus: 60 min
Hind: 6€ õpilane

NB! Pakume alates 17. oktoobrist

EDASI BRONEERINGUVORMI

MURDEEA MUUTUSED JA ÄRKAV SEKSUAALSUS

Meie seksuaalhariduse tunnid kasutavad muuseumi avameelset ja hubast keskkonda, et aidata õpilastel mõista nii enda kui kaaslaste seksuaalsust ning kehalise puutumatuse tähtsust.

Anname tunnis ülevaate inimese seksuaalsusest ja tutvustame teemaga seotud mõisteid. Tutvustame noortele valikuid, mida murdeiga endaga kaasa toob ning selgitame, kuidas kohaneda muutustega, mida ise suunata ei ole võimalik. Tund kujuneb välja dialoogis noortega ja iga kohtumine on mõnevõrra eriilmeline, kuna lähtutakse ka õpilaste poolt esitatud anonüümsetest küsimustest.

Arutelu vastavalt grupile kujuneb järgnevatest teemadest: inimese keha ja selle areng, viljakus ja soojätkamine, seksuaalsus, tunded, suhted ja elustiilid, tervis ja heaolu, seksuaalsus ja õigused, seksuaalsuse sotsiaalsed ja kultuurilised mõjurid. Tutvustatakse turvaseksi põhimõtteid ning igal õpilasel on võimalus proovida kondoomi paigaldamist mulaažile. Samuti sisaldab tund iseseisvat tööd muuseumi teematubades töölehega.

Programm toetub Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa piirkondliku büroo ja Saksamaa Föderaalse Tervishoiuõppe Keskuse koostatud Euroopa seksuaalhariduse standarditele.

Tervishoiumuuseumi seksuaalhariduse arendusprojekt oli nomineeritud 2019. aasta muuseumihariduse edendaja tiitlile.

Kestus: 120 min
Hind: 7 € õpilane

EDASI BRONEERINGUVORMI

BAKTERID – HALDJAD VÕI DIKTAATORID?

Viimastel aastakümnetel on tehtud inimese ja bakterite kooselust hulgaliselt avastusi, mis on muutnud nii teadmisi kui ka tehnoloogiaid ja seda sümbioosi pole kunagi varem peetud nii oluliseks kui praegu.

Muuseumitunnis tutvuvad õpilased juhendatud rühmatöö käigus mikrobioloogiaga, täpsemalt bakterite uurimisega. Grupitööks muuseumi püsinäitusel antakse igale rühmale tahvelarvuti, milles olev rakendus aitab vajalikku infot otsida. Õppeklassis saab käed külge panna, harjutada mikroskopeerimist, valmistada preparaate ja analüüsida tehtud töö tulemusi. Tegevuste käigus lihvitakse oma koostööoskust ja digipädevusi.

Muuseumitunni lõpuks on õpilased omandanud teadmiseid bakterite uurimise ja kasutamise kohta toiduainetööstuses ning meditsiinis. Samuti on noortel kujunenud arusaam enda mikrobioomi olulisusest ja viisidest, kuidas selle eest hoolt kanda.

Kestus: 90 min
Hind: 7 € õpilane

EDASI BRONEERINGUVORMI

NÄGEMATA NÄHTUD MAAILM

Silmade kaudu saab inimene ümbritsevast maailmast kuni 80% informatsiooni ning seepärast võib olla paljudel elu pimedana keeruline ettegi kujutada.

Muuseumitunnis mängime läbi pimedana liikumise ja pimeda saatmise, samuti saab õpilane proovida järgi punktkirja lugemise ja kirjutamise. Teeme juttu juhtkoertest ning tutvustame erinevaid abivahendeid, mis pimedate ja vaegnägijate elu lihtsamaks teevad. Lisaks selgitame, kuidas vajadusel pimedat abistada. Pöörame tähelepanu ka silma anatoomiale ning seostame seda enamlevinud nägemishäiretega.

Tunnis osaleja arendab empaatiavõimet, hindab pärast seda rohkem silmade tervise tähtsust ning saab kaasa elulisi oskusi ja soovitusi.

Kestus: 60-75 min
Hind: 7 € õpilane

EDASI BRONEERINGUVORMI

ESMAABI ABC

Õnnetused ja ootamatud tervisehäired võivad tabada igaüht – tänaval, kodus, koolis või töökohal. Meie moraalne kohus on kannatanut märgata ja vajadusel anda kiirabi saabumiseni esmaabi. Kui meil on teadmised, kuidas kannatanut aidata ning julgus reageerida, võime päästa inimese elu.

Käsitleme muuhulgas esmaabi põletuse korral, hingamisteede avamist, verejooksu sulgemist ning südamemassaaži põhimõtteid. Soovi korral on võimalik harjutada elustamist mannekeeni peal. Julgustame märkama inimese normist erinevat käitumist ja pöörama sellele tähelepanu.

Tunnis osaleja õpib paremini hindama ohusituatsioone, oskab muuta keskkonda turvalisemaks ja kutsuda päästjaid. Samuti oskab õpilane muuseumi püsinäituse abiga leida seoseid lihtsamate esmaabivõtete toimemehhanismide ja inimkeha anatoomia vahel.

Kestus: 60-75 min
Hind: 7 € õpilane

EDASI BRONEERINGUVORMI

TEADUSTEATER “AVALIK LAHKAMINE”

Avalikud lahkamised kujunesid eriti menukaks keskaegses Euroopas, kus arstid, tudengid ja paremal elujärjel kodanikud kogunesid amfiteatrikujulisse ringauditooriumi ning jälgisid ehtsat lahkamisprotsessi või operatsiooni. Sellest ka nimetus anatoomiateater – Theatrum Anatomicum.

Anatoomiateatri esimeses pooles tutvume meditsiini, täpsemalt anatoomia ajalooga. Vaatame, millised nägid välja vanad anatoomilised joonised, kuidas õpetlased inimkeha ja selle toimimist kujutasid ning sellest aru said. Teises pooles viime läbi “avaliku lahkamise”, võttes abiks silikoonist õppenukk Markuse ja plastinaadid muuseumikogust. Uurime inimkeha siseehitust ja siseorganite tööd. Saame teada, kus organid paiknevad, millised välja näevad ja milleks neid vaja on.

Anatoomiateater toimub neljanda korruse ringauditooriumis ning selle kestel ei külastata muuseumi näituseid. Vaatemäng sobib vanemale koolieale ja täiskasvanutele, kes soovivad kinnistada anatoomiatundides õpitut ning hankida uusi teadmisi meditsiiniajaloost.

Sihtgrupp: alates 8. klassist
Kestus: u 60 min
Hind: 7 € õpilane

EDASI BRONEERINGUVORMI