Head ämmaemandate päeva!

1991. aasta 7. mail tähistati esimest ämmaemandate päeva. Sellele ideele pani aluse Rahvusvaheline Ämmaemandate Konföderatsioon (ICM – International Midwives Confederation). Sellel organisatsioonil on aga oluliselt pikem ajalugu ning käesoleval aastal tähistab organisatsioon 100-aastaseks saamist. Tegemist on organisatsiooniga, kelle missiooniks on edendada ämmaemanda ametit kui kõige sobivamat raseduse ja laste sünniga tegelemisel, et parendada seekaudu naiste ning vastsündinute tervist. 

Ämmaemanda mõiste pole ilmselt meile kellelegi võõras, kuid tihti kipume unustama, kui laiaulatuslik on nende tegevus. Nad on naiste ja nende vastsündinud laste peamised hooldajad raseduse, tuhude, sünnituse ning sünnitusjärgsete perioodide vältel. Ämmaemand on võimeline pakkuma kõikehõlmavat seksuaalharidust ning informatsiooni sünnituseelse ning -järgse perioodi osas. Lisaks pakuvad ämmaemandad pereplaneerimisalast abi, samuti võivad nad läbi viia rinna- ning emakakaelavähi sõeluuringuid.

Ämmaemandatel on oluline roll naiste ja tüdrukute õiguste edendamisel informeerimise ning nõustamise kaudu. Nad pakuvad ka seksuaaltervisealast abi ning nõu noortele.

 

Allikad:

Rahvusvaheline Ämmaemandate Konföderatsioon – https://www.internationalmidwives.org/

ÜRO Rahvastikufond – https://www.unfpa.org/