Kas raha teeb õnnelikuks?

Meelik Samel
Turundusspetsialist

Jah, teeb küll, aga vaid teatud piirini. Miinimumpalgaga mitmel töökohal rügava üksikema jaoks tähendab miljonieurone lotovõit elu pea peale pöördumist kõige paremas mõttes. Esmalt maksab ta tagasi oma laenud ja seejärel lahkub ebameeldivatelt tööpositsioonidelt. Juurde tekkinud vaba aja panustab haridusele ning lähedastele ja sõpradele. Tark investeerimine ja tulevane erialane töökoht on üksikema jaoks elustandardi jäädavalt uuele tasemele viinud. Kadunud on arvete laekumisega tekkiv stress, laste huvihariduse osas tehtavad kompromissid ning valikud tervisliku toitumise ja meelelahutuse vahel.

Aga mida tähendaks 1 miljoni euro võitmine ühe mitmekülgse portfelliga investeerimispankuri jaoks? Ilmselt mitte midagi enamat kui väikest lisadividendi. Selge see, võidusummad paiknevad kummagi inimese jaoks täiesti erinevates mõõtkavades. Aga kui pankur võidaks lotoga hoopis 100 miljonit eurot? Kas tema elu muutuks siis niivõrd kardinaalselt kui üksikema oma? Väliselt ehk tõesti – pankur saab endale lubada veelgi edevamaid autosid, jahte ja mõisade mõõtu kinnisvara. Aga kas muutus tema õnnelikkuses on võrdväärne muutustega üksikema omas? Teaduse sõnul mitte. Uue auto ja majaga harjutakse üsna kiiresti ja edaspidi on need lihtsalt tapeediks igapäevases rutiinis.

Mida siis teha kui sul pole lotovõidueelse üksikema muresid ja sa ei ihkagi endale ebapraktilist sportautot? Tunned, et kõik materiaalsed vajadused on justkui täidetud, aga rahulolu on katkendlik ning kestev õnnetunne on kui horisondil nähtav ükssarv, keda on võimatu tabada? Kuidas siis ikkagi õnnelikuks saada? Loomulikult on materiaalsus ainult üks aspekt meie vaimse heaolu juures. Me ei tohi unustada tähelepanu suunamast tervisele, inimsuhetele, isiklikele ambitsioonidele ja hästi veedetud vabale ajale. Muidugi võib ka nende olulisuse tasakaal erineda indiviidist lähtuvalt. Inspiratsiooni nendele küsimustele vastuste leidmiseks pakub meie teemanäitus “Palju õnne!?”. Ikka selleks, et saaksid mõtiskleda ja järeldusele jõuda, kui suurt rolli mängib raha sinu isikliku õnne juures. Tunne ära, mis sind õnnelikuks teeb ja liigu selles suunas.

Foto: Andrea Piacquadio / Pexels