Kogude päevik #15 - Hambaravitool 19. sajandist
Eero Kruusmaa
Eesti Tervisemuuseumi peavarahoidja
Tervisemuuseumi ekspositsioonis on väljas üks tõeliselt ainukordne hambaravitool, mis näitlustab hästi stomatoloogia „valulikku“ ajalugu. 19. sajandist pärit tool leiti Põltsamaa lähedalt ühe talu puukuurist, mille järel see Kõrgema Kunstikooli Pallase tudengi lõputööna konserveeriti ning seejärel Eesti Tervisemuuseumi kogusse jõudis.
Esialgu kasutasid hambaarstiametit praktiseerivad sepad, habemeajajaid ning juuksurid tavalisi ilma pea- ja käetugedega toole või asendit paremini muuta laskvaid kiiktoole. Hamba väljatõmbamisel tihtilugu toole ei kasutatud, vaid patsiendil lasti põrandale istuda ning seejärel hoidis arst pead oma põlvedel. Järgnevaks lisanduseks olid käetoed, mis võimaldasid patsiendil valuliku protseduuri käigus sellest kinni hoida, sest igasugused tuimestused tollal puudusid. 18. sajandi lõpus lisas Ameerika hambaarst Dr. Josiah Flagg hambaarstitoolile polsterdatud peatoe ja koha, kuhu arst sai töövahendid panna.
Eesti Tervisemuuseumis ekspositsioonis väljas oleva tooliga sarnaste omadustega hambaarstitooli leiutas 1832. aastal Londonis tegutsev James Snell. Seda peetakse esimeseks omataoliseks, mille seljatuge sai alla lasta, muutes hambaravitöö mugavamaks nii arstile kui ka patsiendile.
200 aastat pärast James Snelli leiutist on taolised hambaravitoolid muutunud tõeliseks harulduseks terves Euroopas. Teadaolevalt leidub teine taoline tool Londoni Wellcome Collection muuseumis. Tollega võrreldes on Tervisemuuseumis asuv täielikum.
Käesolev hambaravitool ning paljud hilisemad on külastajatele tutvumiseks väljas Eesti Tervisemuuseumi ekspositsioonis.
Hambaravitooli konserveerimisest saab pikemalt lugeda Kristin Kasemaa Pallase kunstikooli lõputööst, mis on leitav Eesti Muuseumite veebiväravas:
- Hambaravitool MUISis (THM _ 10672 E 3427)
- Kristin Kasemaa “Viktoriaanliku hambaarstitooli renoveerimine”
Tervisemuuseumi kogude päevik jutustab oma kogudes leiduvate esemete, fotode ja dokumentide põhjal meditsiiniajaloo põnevat ajalugu. Vaata päeviku teisi sissekandeid.