Kogude päevik #18 - Tervisemuuseumi esimene museaal

Eero Kruusmaa
Eesti Tervisemuuseumi peavarahoidja

Eesti Tervisemuuseumi tulmenumbrit „1“ kannab trükistekogusse kuuluv „Terwise-õpetus“. Enne esimesena arvele võetud museaali tutvustamist peame tegema kiire tagasivaate Tervisemuuseumi ajalukku. Eesti Tervisemuuseum, tollase nimega Eesti Tervishoiu Muuseum asutati 21. detsembril 1924. aastal Tartus. Paraku lõpetas muuseum oma tavapärase tegevuse 1944. aastal ja II maailmasõja ning sellele järgnenud okupatsiooni tõttu hävis muuseumikogu täielikult, suur osa sellest tassiti laiali. Samuti läksid kaduma või hävisid tollaseid museaale kirjeldanud tulmeraamatud.

Eesti Tervisemuuseum taasavati 31. jaanuaril 1980. aastal Mustamäel asunud Tallinna Meditsiinikooli neljandal korrusel Vabariikliku Sanitaarharidusmaja muuseumi nime all. Seda hetke loeme praeguse muuseumikogu alguspunktiks.

Nüüd jõuamegi pärast muuseumi taasasutamist esimesena muuseumikogusse arvele võetud museaalini. Selleks sai Peeter Hellati „Terwise-õpetus“. Tulmeraamatusse tehtud sissekande järgi on „Terwise-õpetus“ muuseumikogusse arvele võetud 24. märtsil 1980. Raamatu annetas muuseumile arst ja poliitik Jüri Ennet. Raamat konserveeriti Kanutis 2013. aastal.

Raamat “Terwise-õpetus” on trükitud 1913. aastal Tallinnas J. ja A. Paalmanni trükikojas ning käesolev teos on raamatu teine, täiendatud trükk. Raamatu 638 lehekülge jagunevad neljaks peatükiks:

• Inimese ihujaod ja nende eluavaldused;
  • Meeled ja edenemine;
  • Haigused ja haiguste vastu võitlemisest;
  • Välimistest mõjudest organismuse kohta. Toitmisest. Elumaja. Riided. Töö ja puhkus. Ihu puhastamisest. Kooli mõju tervise peale. Ilma mõju.

Teksti täiendavad 60 tekstpilti ja 12 pilditahvlit.

Peeter Hellat (sündinud 19. veebruaril 1857 Aru vallas Sangaste kihelkonnas Valgamaal ja surnud 16/29. jaanuaril 1912 Peterburis) oli eesti arst, otolarüngoloog, esimene eestlasest meditsiinidoktor ja seltsitegelane. Eesti meditsiiniajalukku on Peeter Hellat läinud 1894. aastal valminud “Terwise-õpetuse” käsiraamatuga ja eestikeelse meditsiinilise teaduskeele loomisega.

Käesolevat teost saate praegu näha Põltsamaa muuseumi uuenenud püsiekspositsioonis.

Museaal Eesti Muuseumite Veebiväravas:
THM 1 Tr 1

Terviseõpetus (THM _ 1 Tr 1); Eesti Tervisemuuseum;