Kuidas treening meie ajupilti muudab?

Meelik Samel
Turundusspetsialist

 

Ajakirjas Biological Psychology avaldatud uuringust selgus, et füüsilise treeninguga tegelevate inimeste aju on ootamatu preemia korral aktiivsem. Need tulemused viitavad asjaolule, et regulaarne treening muudab aju preemiasüsteemi ning võib tugevdeda tulevasi treeningharjumusi.

Kehalise treeningu nii vaimne kui füüsiline kasulikkus on kõigile teada, kuid probleem võib tihti seisneda treeningute alustamiseks vajalikku motivatsiooni leidmisel. Uuringu autorite sõnul aitab pilk aju sisse mõista paremini, kuidas inimesi paremini tervislikke eluviise järgima panna.

Uuringus osales 111 hea tervise juures naist, kelle ajupilti jälgiti hetkedel, mil nad said ootamatu preemia osaliseks. Usutavasti peegeldab see motiveeritud käitumist (motivational salience), mis on inimest positiivse tulemuse poole suunav kognitiivne protsess. Aeroobse treeningu kasvades kasvas ka aju reaktsioon ootamatule preemiale, mistõttu on preemia sel puhul usutavasti ka nauditavam. See tähendab, et kõrgem aktiivsus ajus tähendab ka kõrgemat kaasatust treeningute ajal.

Autorite sõnul aitab seega kõige eelneva põhjal treening tugevdada meie üldist võimet erinevate kogemuste väärtustamisel ja nautimisel. Lisaks igaühe elukvaliteedi parandamisele võib see teadmine omada tulevikus rolli vaimse tervisega seotud probleemidele ravimisel.

Uuringu “Associations between aerobic exercise and dopamine-related reward-processing: Informing a model of human exercise engagement” viisid läbi Sasha Gorrell, Megan E. Shott ja Guido K.W. Frank.

Allikas:
PsyPost