Lapsesuu #11: Miks kaka haiseb? Miks kaka ei tule suust?

Kent Joosep
Külastusjuht

 

Kõik inimesed kakavad. See on igati loomulik, vajalik ja kehale kasulik. Kaka on see, mis jääb seeditud toidust üle. Keha on vajalikud toitained ja energia kätte saanud ning allesjäänuga pole enam suurt midagi peale hakata. Saab maha jätta. Või noh, tavaliselt vetsupotti. Suur osa söögist ja joogist seedub ja imendub kehas täielikult ära, aga osa jääb ka soolestikus lõpuni lagunemata. Mõned taimekiud näiteks. Kaka sellest koosnebki, lisaks on seal palju vett ja erinevaid baktereid.

Kaka lõhnab halvasti, sest toidu lagunemise ja seedimise käigus tekivad kehas sellised ühendid, mida inimene ebameeldivana tajub. Teiste hulgas skatool, indool ja erinevad sulfiidid. Võõrad sõnad eksole – minule ka. Aga need on erinevad gaasid, mis väljaheites segunevad ja õhus lenduvad. Lõhnaosakesed jõuavad ninna ja nende põhjal aju mõtleb, et vannitoas on kakalõhn. Või märja koera. Või sidruni.

Väljaheite tugev ja äratuntav lõhn on mõneski mõttes kasulik. Kakas võib leiduda kahjulikke haigustekitajaid ja seepärast oleme õppinud teiste väljaheidet igaks juhuks vältima. Tekib vastikustunne, mis hoiab eemale ja kaitseb. Lõhn sõltub palju ka sellest, mida inimene sööb või milliseid ravimeid ta võtab. Kaka kuju ja lõhna mõjutavad veel soolestikus elavad bakterid. Siinkohal on hea meeles pidada, et kõik bakterid pole sugugi kahjulikud ja väga suur osa neist on kasulikud ja lausa vajalikud. Selleks, et bakterite tasakaal oleks paigas, on oluline süüa palju juurvilju ja köögivilju.

Kaka ei tule suust seepärast, et inimese siseelundid, mis toitu seedivad on ühenduses nii, et toidumass soolestikust tagasi hammaste poole ei tule. Soolestik on natuke nagu voolik, mille sees toidumass liigub. Selle seintes on väikesed lihased, mis soolestiku sisu edasi liigutavad, kuni lõpuks tuleb kaka pärasoolest välja. Suust võib mõnikord tulla okset, aga see on juba pisut teine lugu.

Lapsesuu on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Näitusel kirjutatud küsimusele vastas muuseumi külastusjuht Kent. Seedimise ja mitmekülgse toitumise kohta saab täpsemalt uurida muuseumi püsinäitusel Avameelselt Sinu kehast.

 

Allikad:
Raamatud: “Võluv soolestik”, “Õpilase inimkeha entsüklopeedia”, “Mina, superorganism”.
https://tervis.postimees.ee/6516258/miks-nii-jube-lohn-7-olulist-fakti-mida-peaksid-teadma-valjaheidetest