Lapsesuu #13: Miks on inimestel erinevad hääled?

Kent Joosep
külastusjuht

Oletame, et mängid sõpradega ja korraga kuuled teisest toast tuttavaid hääli. Inimesi ennast ei näe, aga tunned häältest eksimatult ära, et tädi Helen ja onu Rein on külla tulnud. Igal inimesel on veidi omamoodi hääl ja see on tore, sest nii saame neid kergesti eristada.

Inimesel on hääle tegemiseks tarvis õhku ning hingamis- ja hääleelundite koostööd. Olulise osa annavad selleks vahelihas, kopsud, hingetoru, kõri, häälepaelad, suuõõs, ninaõõs ja huuled. Välja hingates liigub õhk kopsudest läbi hingetoru nina ja suu poole. Kaela sees aitab õhu liikumisest hääle teha kõri. Kui õhuvool liigub läbi avatud kõri, paneb see liikuma selles asuvad häälepaelad. Need on peenikesed ja õrnad lihased, mis venivad ja muudavad rääkimisel oma kuju.

Häälepaelte liikumine on kiire ja täpne ning seda nimetatakse võnkumiseks. Häälepaelad nagu hakiks õhku ja tänu sellele tuleb välja eri kõrguse ja tugevusega hääl. Suu, nina, keel, hambad ja huuled aitavad hääle muuta selgeteks häälikuteks ja kontrollida hääle kõla.

Meeste häälepaelad on veidi pikemad ja jämedamad. Need võnguvad aeglasemalt ja seepärast on tavaliselt ka meeste hääl madalam. Naiste häälepaelad on pisut lühemad ja peenemad, võnguvad kiiremini ning see muudab nende hääle tavaliselt kõrgemaks ja õrnemaks. Natuke sarnane efekt tekib, kui puhuda täis õhupall ja lasta otsast aeglaselt õhku välja. Mida rohkem pingule ja kitsamaks sealjuures õhupalli suu venitada, seda kõrgemaks muutub heli.

Inimeste hääled on erinevad, sest iga kõri ja nina ja suu on pisut isemoodi. Iga inimese hääl muutub elu jooksul ja see on loomulik. Vananedes hakkab osa kõri pehmest sisemusest muutuma veidi kõvemaks ja jäigemaks. Siis muutub ka hääl nõrgemaks ja pole enam nii kõlav nagu lapsena mudilaskooris lauldes.

Oma keha ja hääle eest tasub hoolitseda. Nii nagu kogu keha, võib ka hääl aeg-ajalt väsida ja vajab siis puhkust. Näiteks kui on nohu ja köha, siis on ka hääl vaiksem ja võib olla isegi valus rääkida. Siis on targem aeg maha võtta ja häält ravida. Erinevate kõri- ja häälemuredega saavad aidata vanemad, perearst või ka logopeed.

“Lapsesuu” on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Näitusel kirjutatud küsimusele vastas muuseumi külastusjuht Kent. Hingamiselundkonna ja häälepaelte kohta saab täpsemalt uurida muuseumi püsinäitusel “Avameelselt Sinu kehast”.

Allikad:
Raamat “Terve hääl. Hääleravi ABC” (2009)
Operatsioon Ai video häälepaeltest
Taskutark: hääl ja hääleliigid
Wikipedia: inimhääl

Pilt: Pixabay