Lapsesuu #15: Kelle elund on platsenta? Millest platsenta moodustub?

Ülle Kask
Kuraator

 

Emakook ehk platsenta on lamedat kooki meenutav elund, mis moodustub emaka limaskestast ja embrüo välispinnal olevatest rakkudest. See toimub embrüo teisel arengunädalal. Just sel ajal muutuvad tillukese loote eellase välimised rakud erilisteks rakkudeks – trofoblastideks, mis  emaka limaskesta külge kinnituma hakkavad. Trofoblastide arenedes emaka kude tasapisi hävib ning seepärast koosneb platsenta raseduse lõpus peaaegu täielikult lootepärasest koest. Seega on platsenta kahe erineva olendi ühine elund.

Platsentas moodustuvad väikesed veresooned, millest ühinedes saavad nabaväädi veen ja arter. Veresoonte seinad kujundavad filtri, mis takistab kahjulike ainete pääsu looteni, kuid laseb läbi vajalikud toitained ja hapniku. Nabaväät ühendab loodet emakaga. Raseduse lõpus on nabaväät umbes poole meetri pikkune. Loode ise ujub lootekestadega ümbritsetud lootevedelikus, mida raseduse lõpus on umbes 0,5 liitrit kuni 1 liiter. Pärast lapse sündi platsenta irdub emaka seinalt ning väljub emakast. 

 

Hea ülevaate loote arengu ja lapse sünniga seotud teemadest saab Tervisemuuseumi püsinäitusel “Avameelselt sinu kehast!”

 

Allikas: Ferenc Szirko “Platsenta”
https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/platsenta/id-1362