Lapsesuu #17: Miks pisarad tulevad?

Ülle Kask
Kuraator

 

Pisaraid on kolme erinevat tüüpi ja  tekivad nad alati kindla eesmärgiga. Basaalsed pisarad on meie silmis kogu aeg ning nende peamine eesmärk on silmi niisutada ning kaitsta mustuse ja haigusetekitajate eest. See juhtub iga kord, kui silmi pilgutame.  Reflekspisarad ilmuvad meie silmadesse füüsilise ärrituse korral ja suures koguses, et kaitsta silmi selliste ärritajate eest nagu tuul, suits või sibula lõhnamolekulid. Emotsionaalsed pisarad tekivad silmadesse erinevate tunnete korral, milleks võib olla kurbus, pettumus, viha või ka rõõm! Tegemist on kõige müstilisemate pisaratega, mille põhjuseid ei oska täpselt selgitada isegi teadlased.

Sellegipoolest on mitmeid teooriaid emotsionaalsete pisarate kohta. Näiteks usutakse, et pisarad on vahend selleks, et kutsuda teistes inimestes esile kaastunnet. Teine argument väidab, et nutmine leevendab stressi – 85% naistest ja 73% meestest on öelnud, et pärast nutmist ja pisarate valamist tunnevad nad end tunduvalt paremini. Samuti usutakse, et pisarad aitavad luua lähedasemaid suhteid, sest näitavad inimese haavatavust. Igal juhul on selgunud, et nutmine on üks omanäolisemaid ja hämmastavamaid käitumise omadusi, mis on omane ainult inimestele.

Silma pisaraaparaat koosneb pisaranäärmetest, pisarapunktidest, pisarakanalitest, pisarakotist ning äravoolukanalist, mis asub ninas. Pisaraid toodavad väikesed näärmed, mis asuvad silmade kohal. Pilgutusega kantakse pisarad mööda silma pinda laiali ning seejärel voolavad need väikestesse augukestesse e pisarapunktidesse, mis asuvad ülemise ja alumise silmalau nurkades. Sealt liiguvad pisarad mööda pisarakanaleid ninna. Seepärast paneb rohke pisaravool ka nina nuuskama. Üle põse hakkavad tilgakesed voolama siis, kui veevool silmast on nii suur, et pisarakanal ei suuda kõike ära juhtida.

 

Allikad:
https://www.ksa.ee/ksa-blogi/miks-me-nutame

https://pereoptika.ee/kuiv-silm/