Lapsesuu #18: Kes hammastesse auke kaevab?

Andres Arendi
turundus ja kommunikatsioon

 

Kas tead õpetlikku lugu poisist nimega Juss, kes kohe üldse ei tahtnud hambaid pesta ning kelle suus elasid kaks mehikest – Sööbik ja Pisik? Nad ehitasid omale Jussi hambaaukudesse mugava elamise. Neil oli seal väga hea elu, kuna Juss sõi tihti siirupiga saia ja ei pesnud pärast seda hambaid.

Meie kehas ja suus elab palju mikroobe. Saame need kaasa juba titana. Mikroobide hulk ja koosseis muutuvad elu jooksul. Suus elavatele mikroobidele meeldib kui me maiustame. Magusast saavad mikroobid palju energiat, et paljuneda ja hapet toota. See pole hea, sest hape kahjustab hammast. Kui hapet tekib liiga tihti ja palju, on hambas varsti auk. Hamba tugev kiht ehk email hakkab happe mõjul lahustuma ja kui mikroobid jõuavad hamba seesmise kihini, läheb hambaauk kiiresti suuremaks ja hammas võib hakata valutama. Kui auku õigel ajal ära ei parandata, siis jõuavad mikroobid hamba sisse, närvide ning veresoonteni ja hammas vajab juureravi. Parandamata hammas võib nii ära laguneda, et see tuleb sootuks välja tõmmata. Mida rohkem magusat me sööme, seda suurem on hambaaugu oht.

Aga kas neil, kes ei söö magusat ei tekigi hambaauke?

Võib küll tekkida, sest ka puu- ja juurviljad, piima- ja jahutooted, mahlad ja marjad sisaldavad süsivesikuid. Sülg suus lõhub süsivesikut pisikesteks osakesteks, millest üks osa on ka suhkur. Nii saavad mikroobid ikka süüa, hapet toota ja hammast kahjustada.

Kuidas hambaauke ennetada?

  • Ära söö palju magusat. Targem on valida tervislikumaid toite.
  • Pärast söömist võta lonks vett. See peseb happe maha ja suu on toidujääkidest puhas. Söögikordade vahel tasub juua ainult vett.
  • Selleks, et hambad saaksid taastuda, jäta toidukordade vahele 3 tundi pausi.
  • Hambaid pese igal hommikul ja õhtul, vähemalt 2 minutit järjest. Siis jääb mikroobe suhu palju vähem. Lisaks hambaharjale kasuta hambavahede- ja külgede puhastamiseks hambaniiti. Seda on kasulik esialgu õppida koos ema ja isaga. Ka piimahammaste vahele võib tekkida katt ja seda on kõige tulemuslikum eemaldada hambaniidi abil.
  • Käi korra aastas hambaarsti juures

Hammaste eest korralikult hoolitsema õppimine võtab aega. Lastel ei ole vaja hambaniiti kasutada tingimata õhtul, kui laps on väsinud. Seda võib teha ka näiteks keset päeva, sest oluline on põnne järk-järgult selle protseduuriga harjutada. Kui laps on juba hammaste pesu ja hambavahede puhastamisega harjunud, siis muutub see ajapikku lihtsamaks,

Hea ülevaate hammastega seotud teemadest saad Tervisemuuseumi püsinäitusel “Avameelselt sinu kehast!”. Teemanäitus “Lapsesuu” on vastab laste küsimustele inimkeha kohta.

 

Allikad:

Tervisemuuseumi püsinäitus “Avameelselt sinu kehast!”
Suukool.ee koduleht
Hammaste Tervise Kuu koduleht ja härra  Niiditõmbaja