Lapsesuu #19: Miks inimesed on erinevad?

Ülle Kask
Tervisemuuseumi kuraator

 

Kõik inimesed on erinevad. Me erineme üksteisest välimuse, iseloomu, tervisenäitajate aga ka oma sisemaailma omapära poolest. Suure osa enda tunnustest, alates juuksevärvist ja kehakujust kuni sportliku ja muusikalise andekuseni, pärime me oma vanematelt. Need omadused on edasi kandunud geenide abil, milles on keerulise koodina kirjas täpne inimese keha ehituse ja toimimise plaan. Ometi ei ole me täiesti sarnased ei oma vanemate ega ka õdede-vendadega.

Muutlikkus ehk organismide võime muutuda ja üksteisest erineda on vajalik, sest tagab inimeste mitmekesisuse ja elujõulisuse. Pärilik muutlikkus tuleneb sellest, et järglased ei ole vanematega geneetiliselt täiesti sarnased, kuna sugulisel paljunemisel ühinevad sugurakud nii emalt kui isalt ning sellega kaasneb geenide segunemine. Kui arvestada siia veel oma vanaisade – vanaemade ja teiste kaugete esivanemate geenide mõjud, siis on võimalusi erinevusteks niivõrd palju, et vaevalt leidub kahte täiesti sarnast inimest.

Lisaks päritud omadustele vormivad inimesi erinevaks ka välised mõjutajad, näiteks elukeskkond, aga ka inimese enda söömise-, magamise- ja liikumisharjumused.

Miks me aga nii erinevalt mõtleme, erinevaid asju märkame ja maailma isemoodi näeme? Põhjus on selles, et kuigi meie ajud on ühesuguse ehitusega, on igal inimesel unikaalne ajumuster, mille kujundavad meies ajus olevad 100 miljardit närvirakku ning nende vaheliste ühenduste ehk sünapsite hulk ja tugevus. Selles ajumustris on täpselt kirjas see, milline inimene me oleme – meie vaimne olemus, isiksus, teadmised, oskused, elukogemused ja mõtted. Kuna kõikide inimeste elu ja kogemused on pisut isesugused, kujunevad isesugusteks ka meie ajud ja meie ise. Muutused ajus ja enese tajumises toimuvad kogu inimese elu jooksul. Seega kõik see, millised me oleme, muutub elu jooksul väga palju.

“Lapsesuu” on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Tutvu küsimustega näitusel kohapeal või blogis Tervisemuuseumi kodulehel.

 

Abimaterjal:

Jaan Aru. Ajust ja arust. Argo, 2017
Pärilikkus ja muutlikkus (e-koolikott)