Lapsesuu #3: Kes olid esimesena Maal?

Meie koduplaneet Maa on umbes 4,54 miljardit aastat vana. Elu tekkeks on tarvis süsinikul põhinevate molekulide, vee ja energiaallika olemasolu. Tõendid viitavad sellele, et esimese 300-700 miljoni aasta jooksul oli Maa elu tekkeks liiga kuum. Planeedi järk-järguline jahenemine tõi kaasa sobivama keskkonna ning u 3,8 miljardit aastat tagasi ilmusid esimesed üherakulised eluvormid.

Teadlased ei ole päris kindlad miks ja kuidas elu ehituskivid – aminohapped, nukleotiidid ja suhkrud tekkisid ning DNA ja RNA kuju omandasid. DNA ja RNA on eelduseks rakkude tekkele, kuna võimaldab rakkudel reageerida ümbritsevale keskkonnale, toota energiat, areneda ja paljuneda. 

Umbes nelja miljardi aasta jooksul eksisteerisid Maal vaid üherakulised eluvormid. Seni teadmata põhjustel hakkasid  ootamatult umbes 575 miljonit aastat tagasi arenema mitmerakulised eluvormid.

Esimesed loomad – sealhulgas kõigi praeguste loomade ühine esivanem – arenesid meres üle poole miljardi aasta tagasi. Nende olendite ühised omadused olid väiksus, pehme keha ning kalduvus liikuda vähe ja aeglaselt. 

Meretaseme tõus viis ookeani kaltsiumi, fosfaate ja muid eluks vajalikke kemikaale. Tänu sellele muudatusele hakkasid loomadel välja arenema skeletid ja kestad. See võimaldas liikuda ja toituda uutel viisidel, kasvada suuremaks ja kaevata sügavamale. Kiskjate ja saakloomade dünaamika tekkimine kiirendas muutusi veelgi ning tõi kaasa uue arengu. 

Inimeste ilmumise täpset aega on raske hinnata, sest ükski liik ei teki üleöö. “Inimene” on igaüks, kes kuulub perekonda Homo (ladina keeles “inimene”). Teadlased ei tea siiani täpselt, millal ja kuidas esimesed inimesed arenesid. Üks varasemaid teadaolevaid inimesi on Homo habilis ehk “osav inimene”, kes elas umbes 2,4–1,4 miljonit aastat tagasi Ida- ja Lõuna-Aafrikas. Teiste hulka kuuluvad Homo rudolfensis, kes elas Ida-Aafrikas umbes 1,9–1,8 miljonit aastat tagasi ja Homo erectus, “püstine inimene”, kelle elupaik ulatus Lõuna-Aafrikast tänapäeva Hiina ja Indoneesiani, umbes 1,89 miljonit kuni 110 000 aastat tagasi. Homo sapiens’i ehk “tarkinimene” areng sai alguse Aafrikas, umbes 550-750 000 a tagasi. Kõige vanemad säilmed on dateeritud u 300 000 a vanuseks. Tänapäeval elab planeedil Maal “homo sapiens sapiens” ehk “tark tarkinimene”.