Õnnenäitus rändas Ida-Virumaale

Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?” rändas Pärnumaalt Ida-Virumaale ja avati 9. juunil Kohtla-Järve Gümnaasiumis. Näitus jääb Kohtla-Järve Gümnaasiumis (Pärna 47) avatuks kuni jõuludeni 2023. Suveperioodil saab näitust külastada eelneval kokkuleppel kooliga, alates septembrikuust on näitus kõikidele huvilistele avatud tööpäevadel.

Näitus “Palju õnne!?” uurib seda, mis teeb inimesed õnnelikuks ning juhib tähelepanu heaolu ja vaimse tervisega seotud küsimustele. Tegemist on õnne märkamise näitusega, mille eesmärgiks on puudutada igaüht emotsionaalselt ning innustada suhtlust vaimse tervise teemadel oma lähedastega.

Näituselt saab ka mitmeid praktilisi nippe ja näpunäiteid, mis aitavad keskenduda positiivsele jõule enda sees, muuta teadlikult oma elu paremaks ning saavutada sisemist tasakaalu. Ekspositsioon selgitab ka, kuidas meil on võimalik tänu aju plastilisusele end õnnelikuks õppida.

Näituse kuraator Ülle Kask usub, et praegune ebatavaline aeg on suurepärane hetk aruteluks vaimse tervise teemadel: “Meie näitus uurib vaimset tervist läbi kõigi elu aspektide ja praegused muutlikud ajad on heaks momendiks, et mõelda selle üle, mis meid elus tegelikult õnnelikuks teeb.”

“Kuna viimastel aegadel on järjest enam teadvustatud vaimse tervisega seotud teemasid ja inimeste huvi on aina tõusnud, siis näitus aitab kindlasti igaühel enda vaimse tervisega seotud lihtsamaid ja keerukamaid asju selgeks saada,” möönab ka gümnaasiumi direktor Hendrik Agur.

Näituse valmimisel olid konsultantideks psühholoogia- ning ajueksperdid, kelle hulka kuulusid teiste seas Anu Realo, Tiina Jõgeda, Jaan Aru, Liisi Kööts-Ausmees, Andero Uusberg ning MTÜ Peaasjad psühholoogid Anna-Kaisa Oidermaa, Minna Sild ja Merle Purre. Näituse tegemist toetasid Tervisekassa, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Teadusagentuur.

Näitus “Palju õnne!?” jääb Kohtla-Järve Gümnaasiumis avatuks kuni jõuludeni 2023. Suveperioodil saab näitust külastada eelneval kokkuleppel kooliga, alates septembrikuust on näitus kõikidele huvilistele avatud tööpäevadel.

Aates uuest õppeaastast toimuvad ka muuseumituurid ning publikuprogramm ja haridusasutustele suunatud muuseumitunnid.

Foto: Näituse "Palju õnne!?" avamine Kohtla-Järvel