Ööülikool Tervisemuuseumis: Pille Varmann "Mõtisklusi unenägudest"

Neljapäeval 14.03.24
kell 18.15-19.30
Tervisemuuseumis, Lai 30

Ööülikooli piletiga pääsed samal päeva ka Tervisemuuseumi näitustele “Avameelselt Sinu kehast” ja “Uneversum”. Tule kohale juba enne sündmust, et näitustel ringi vaadata. Muuseum on avatud kell 10-18.

Piletid eelmüügist hinnaga 12 eurot täiskasvanule ja 8 eurot sooduspilet õpilasele, üliõpilasele, pensionärile. Soovitame pileti ette osta, kuna kohtade arv saalis on piiratud.

Sündmus Facebookis

Osta pilet

Rahvusvahelise unepäeva eelõhtul 14. märtsil toimub Eesti Tervisemuuseumi aastanäitusel “Uneversum” algusega kl 18.15 Ööülikooli avalik salvestus unenägudest psühhiaatri ja jungiaanliku analüütiku Pille Varmanniga.

Unenäod on otsekui teine ilm, milles me magades rändame. Mõnikord on unenäod nii vaimustavad, teinekord aga tekitavad ängi. Kolmandal aga näeme end käituvat viisil, mida me ilmsi mitte kunagi ei teeks. Nagu kõigel inimese juures, on ka unenägudel oma mõte. Need on osa psüühe isetervenemise mehhanismist. Nii nagu kogemata saadud haav peatselt armistub, nii tasakaalustavad unenäod mitte ainult meie hingehaavu, vaid teadliku mina ühekülgset ja alatihti vildakat vaadet olukorrale. Need justkui sunniks meie asju täiesti erineva, senitundmatu pilguga vaatama. Kui julgeda sellesse lähemalt süüvida, on see meelt avardav ja üllatav kogemus, peegeldus suurest ja sügavast sisemisest ilmast, mis otsapidi kollektiivse teadvustamatuse kihtidesse ulatub.

Nagu ka teadvustamatuses, nii pole ka unenäos aja mõistet – kõik sünnib just praegu, kui ma seda näen. See kätkeb ka endas võimalust luua midagi uut, olukordi läbi mängida, katsetada, proovida. Unenägusid loob teadvustamatuses peituv self ehk ise, mis on terviklikkuse arhetüüp. Unenägu on loodud just selliselt, mis peaks meid terviklikkusele sammukese lähemale aitama. Meie teadlik mina ehk ego on tegelikult väga väike osa meie tõelisest potentsiaalist. Mida enam teadlik mina suudab teadvustamatusest esile kerkivaid tundeid,
mõtteid ja omadusi endasse integreerida, sest avaramaks ja tervikule lähemal olevaks see muutub.

Unenäod on äärmiselt isiklikud ja intiimsed, palju intiimsemad kui meie aluspesu. On ju pesu midagi, mille lihtsalt selga paneme, aga unenäod peegeldavad meie tõelist sisemaailma. Iga inimese unenäo keel on täiesti isikupärane, just sellele inimesele omane. See pole nii, et kui oled hiina keelt õppinud, siis saad kõikide inimeste unenägudest ühtmoodi aru. Unenäo keele mõistmine on pigem teekond ja iseenda sügavama avastamise protsess. See on täis ootamatusi, üllatusi ja vahel ka ehmatusi. Unenägude tundmaõppimist võib võrrelda ookeani põhja sukeldumisega koos kõigega, mida sellel teel kohata võib.

Miks me magame ning mis juhtub, kui me seda ei tee? Tervisemuuseumi näitus „UNEVERSUM. Näitus unest ja magamisest” väärtustab und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilume magamistuppa ning vaatame, kuidas inimesed magavad ja mis toimub une ajal meie kehas. Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda.

Tere tulemast Tervisemuuseumisse ja Uneversumisse!