Raamatuklubi inspireerib ja paneb mõtisklema
Täna tähistame eesti kirjanduse päeva. Sellega väärtustame emakeelset ilukirjandust ja kirjanikke Eesti kultuuris ning ühiskonnas. Kirjanduse mõju inimese vaimsele tervisele ning isiksuse arengule on hindamatu.
Tervisemuuseumis tegutseb raamatuklubi Naksitrallid. Kohtume kord kuus ja jagame üksteisega oma lugemiselamusi. Seame endile kirjanduslikke väljakutseid, valides teatud teemasid või žanreid. Näiteks oleme ühiselt lugenud raamatut, mille peategelane on loom või siis mõne kirjaniku esimest teost või hoopis sci-fi jutukat aastast 2022. Iga aasta oktoobris võtame ette õudukad, oleme lugenud oma sünniaastal välja antud raamatuid või valinud mõne meile tundmatu žanri (steampunk) esindaja. Mõni leid on väga hea, mõni raamat pole lugejale jälle üldse meeldinud. Mõlemal juhul on need arutelud üsna meeleolukaks kujunenud. Viimati tutvustasime üksteisele loetud koomikseid ja veebruarikuu raamatuks valisime loosiga Kitzbergi “Libahundi”.
Marleen räägib: “Olen ilukirjandust õhinal lugenud lapsest peale ja siiani on raamatud osa mu igapäevaelust. Aga sellise tavalise tööl käiva inimesena ei olnud mul võimalust loetu üle vabamas vormis arutleda või saada huvitavaid lugemissoovitusi väljaspool kitsamat pere- ja sõprade ringi. Goodreads jt sotsmeediaplatvormid ning grupid pole minu jaoks päris need õiged. Mingil hetkel sain muuseumis aru, et paljud meist loevad ja loevad palju. Arvan, et raamatuklubi idee ise sündis natuke läbi nalja kohvinurgas ja hea üllatusena süttisid ka teised. Tänaseks on Naksitrallidel juba neljas hooaeg. Kohtumised on selle aja jooksul tihedamaks muutunud. Naksitrallid on aidanud mul lugemisega paremini järje peal püsida ja kindlasti olen jõudnud tänu sellele oma mugavustsoonist välja. Lubadus, mida pea iga aasta endale annan, on lugeda rohkem Eesti kirjanike teoseid. Hea meel on näha uusi kirjanikke välja andmas oma esimesi raamatuid või üle lugeda klassikat.”
Naksitrall Gerda sõnul meeldib talle klubis käia, kuna see innustab lugema. “Põnev on kuulata, mida teised lugenud on, saada raamatusoovitusi ning inspiratsiooni võtta ette mõni seni puutumata jäänud žanr. Oma loetud teoste tutvustamine teistele paneb mind loetu üle kohati põhjalikumat kui muidu mõtisklema,” lausub Gerda. “Minu lugemiskiiksuks võib pidada seda, et kui raamatu esimesed 20 lehekülge kuidagi ei edene, siis võtan uue raamatu. Tavaliselt on mul korraga pooleli 4-7 raamatut. Ja lugemist alustades valin (oma aina täienevast kollektsioonist) just selle konkreetsele raamatule sobiva järjehoidja.”
Andres, samuti naksitrall, peab just raamatuklubi selle eest vastutavaks, et ta jälle regulaarselt ja rohkem lugema hakkas. “Mõnikord tõmbab raamat sind tundideks endasse ja aeg möödub märkamatult. Loosiraamatuna sattus mulle möödunud aastal “Tõe ja õiguse” viies köide, mida ma ilmselt muidu lugenud poleks. Nüüd tean kuidas see saaga lõppes,” räägib Andres. “Olen suur biograafiate ja muusikute elulugude austaja. Kiiksuks võib selle juures pidada seda, et raamatutes viidatud lugusid ja albumeid kuulan jooksvalt lugemise kõrvale,” lisab ta innustunult.
Huvitava faktina on Naksitrallide raamatuklubi eestvedaja Marleeni sünnipäev just täna, eesti kirjanduse päeval ja A. H. Tammsaare hällipäeval. Palju õnne!
#eestikirjandusepäev