Rõõmsaid pühi ja head uut aastat!

Aasta 2023 on olnud Tervisemuuseumile ja meie tegusale tiimile sündmusterohke ning tulemusterikas. Selle eest suur tänu ka teile, kallid külastajad ja koostööpartnerid. Üksinda saab küll kiiremini edasi liikuda, aga koos teiega jõuame kaugemale ja kõrgemale. Olge hoitud ja terved!

Usume, et uus aasta tuleb vähemalt sama aktiivne ja tulemuslik. Siinkohal mõned toniseerivad soovitused käesoleva aasta lõppu ja uude aastasse:

• Naudi muusikat. Tervisemuuseumi töötajad koostasid kogumiku oma talvistest lemmiklugudest. Muusika on üks ütlemata tõhus vahend meeleolu ja vaimse tervise turgutamiseks.
  • Kuula Sünapsit. Inimene õpib kogu elu. Oma podcasti Sünaps oleme kogunud hulgaliselt põnevaid ja harivaid lugusid, mis aitavad meid ümbritsevat maailma paremini mõista. Näiteks Sünapsi 60. episoodis “Mürgistuseta talv” räägib ekspert Terviseametist sellest, millised on levinumad mürgistused ja kuidas neid ennetada?
  • Maga hästi. Meie virtuaalnäitus “Unelood” püüab selgitada unenägude olemust. Miks me neid näeme ja kuidas me magame? Mil viisil unenägusid seletatakse ja kuidas on neid folklooris kajastatud? Jagame teiega erinevaid unenäotüüpe ja eesti inimeste meile saadetud lugusid.
  • Veeda aega perega. Üheskoos on tore mängida, toitu valmistada, lugeda raamatut või tulla muuseumisse. Seda eesmärki toetab meie äsjailmunud kogupereraamat “Lapsesuu” koos perepiletiga Tervisemuuseumisse. Saad selle komplekti tavahinnast soodsamalt.

Kevadel avasime põhjaliku teemanäituse unest ja magamisest “Uneversum”, millele pakume lisaks mahukat publiku- ja haridusprogrammi täiskasvanutele ja lastele. Räägime, mis toimub magamise ajal inimese sees ja mil viisil saab enda tervist kvaliteetsete uneharjumustega toetada ning parendada. Saalinäitust täiendab virtuaalnäitus unenägudest “Unelood”.  Head sõbrad Tarbekunsti- ja Disainimuuseumist ning Teatri- ja Muusikamuuseumist lisasid Uneversumisse oma planeedid.

Tervisemuuseumi podcast Sünaps jõudis 70. osani ja tõi meile riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija tiitli. Uue aasta alguses on tulemas uued saated. Rändnäitus “Lapsesuu” ringleb Eestimaa raamatukogudes ja “Lapsesuust” valmis ka populaarteaduslik kõvakaaneline raamat, kus laste küsimused ja märkamised inimkehast ning inimeseks olemisest saavad sisukad vastused. Väärt lugemine kogu perele.

Jaanuari lõpuni on Tallinna Sadamas D-terminali lähistel võimalik külastada ka Tervisemuuseumi välinäitust alkoholipoliitikast ja karskusliikumisest Eesti ajaloos. Meie õnnenäitus jõudis peale Tartus ja Pärnus eksponeerimist Kohtla-Järve Gümnaasiumisse ning töötasime välja uut tüüpi innovatiivse ja mobiilse mininäituse. Saame sulle nüüd soovi korral teha täpselt sellise personaalse sisuga näituse nagu ise soovid. Tervisemuuseum on Muuseumikaardi-pere väärikas liige.

Tervisemuuseumi õpetajad toetavad jätkuvalt kooliõpetajaid ja avardavad usinalt lasteaialaste ning kooliõpilaste maailmapilti muuseumitundide ja -tuuridega. Järjest enam leiavad tee meie töötubadesse täiskasvanute grupid erinevatest ettevõtetest ja asutustest. Menukad on olnud Tervisemuuseumi perepäevad ja öölaagrid. Kevadel  miksisime muuseumit ja muusikat, tuues publikuni kontserdisarja mitmete armastatud lauljate ja muusikutega. Muuseumiööl avatud maja ja Muinsuskaitsepäevadel esitatud  teadusteatri etendused “Avalik lahkamine” olid menukad. Korrastame ja toome järjepidevalt publikuni oma muuseumikogudes sisalduvat. Seda nii artiklitega ajakirjades kui ka blogipostitustena.

Eesti Tervisemuuseum on võtnud südameasjaks innustada  inimesi iseenda ning  oma lähedaste tervise eest hoolitsema ja täiel rinnal ning hea enesetundega elust rõõmu tundma. Oleme viimas oma tegevusi kooskõlla rohelise muuseumi põhimõtetega, et vähendada  muuseumi igapäevastest tegevustest tulenevat keskkonnamõju. Osaleme Eesti Firmaspordi Liidu sündmustel, et kujundada iseendi liikumisharrastusi. Korduvalt oleme naasnud medalitega. Koostöös Tallinna Kesklinna valitsusega rajati Laiale tänavale Tervisemuuseumi ette istekohtadega miniparkmik ja jalgrattaparkla.

Hoia meie tegemistel silma peal ja liitu Tervisemuuseumi sõprade ja tervisehuviliste kogukonnaga. Nii saad mugavalt ja operatiivselt teada, mis meil muuseumis teoksil on ja milliseid sündmusi publikuni toome.

Uute kohtumisteni ja läheme ikka koos edasi!

Teie Tervisemuuseum