Lapsesuu #22: Miks keha töötab koos ajuga?

Selguse mõttes võiks öelda, et meie keha ei ole lihtsalt mingi elutu asi, vaid paljudest elusatest rakkudest, elunditest ja elundkondadest koosnev tervik. Seepärast sobib hästi, rääkides kehast, kasutada ka sõna organism. Selleks, et see keeruline organism elus püsiks, on vaja ühte nutikat ja kiirelt tegutsevat juhtimiskeskust. Aju koos närvisüsteemiga sobib selleks väga hästi.

Meie organismi eluspüsimise piirid on väga kitsad ja need piirid on lahutamatult seotud ümbritseva keskkonnaga. Kui midagi meie ümber või meie sees muutub, peab keha kiiresti reageerima ja käivitama protsessid, mis algse olukorra taastavad. Suhtlust keha ja keskkonna vahel juhivad närvirakud, mis omavahel seondatult moodustavad närvisüsteemi. Närvisüsteem koos hormoonidega juhib kõikide elundite tööd ja koordineerib erinevate elundkondade talitlust kohandades seda pidevalt muutuvatele tingimustele, milles inimene viibib.

Selleks, et kõik toimiks, vajab närvisüsteem infot toimuva kohta. Seda vajalikku infot saab ta närviimpulsside kujul nii organismist enesest kui ka väliskeskkonnast. Kehasisene teave saabub siseelundites, veresoontes, südames, lihastes ja mujal organismis olevatelt retseptoritelt. Väliskeskkonnast jõuab info närvisüsteemi meeleelundite kaudu. Närvisüsteem kogub, edastab, töötleb ja salvestab infot ning annab selle edasi lihastele ja hormoone tootvatele näärmetele.

Närvisüsteemi kuuluvad peaaju, seljaaju ja närvid. Aju on info vastuvõtja ja töötleja. Seljaaju paikneb lülisambakanalis. Sealt lähtuvad närvid on nagu peenikesed „juhtmed“, mis hargnevad kogu keha katvaks närvide võrgustikuks jõudes iga koe ja organini meie kehas. Närvid täidavad ajust tulevaid käsklusi, pidades sidet aju ja keha vahel.

Aju keha juhtimiskeskusena hoiab meid elus – korraldab südametööd, hingamist, neelamist, ainevahetust ja seedimist; reguleerib kehatemperatuuri. Lisaks annab aju meile võime mõelda, mäletada, õppida, tunda rõõmu ja kurbust, unistada ja luua. Aju on see, mis teeb meid ainulaadseks isiksuseks. Keha pakub ajule vastutasuks turvalist pesakest ajukoljus ja rohkelt toitu, sest keha juhtimiskeskus tarbib palju energiat.