UNEVERSUM. Näitus unest ja magamisest

Tervisemuuseumi unenäituse eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning  emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilume magamistuppa ning vaatame, kuidas inimesed magavad ja mis toimub une ajal meie kehas. Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda. Näitust täiendavad publikuprogramm oma ala ekspertidega ja muuseumitunnid ning töötoad erinevas vanuses õpilastele ja täiskasvanutele.

Iga kolmas inimene Eestis on mõnel eluetapil unetusega kokku puutunud. Unetus võib olla ajutine, aga ka äge ja krooniline. Pole und, pole tervist. Uneaja lühenemine ja rahuliku une  puudus avaldavad mõju nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, töövõimele ja ka oodatavale elueale.

Kõige rohkem mõjutavad und tegevused, mida tehakse enne uinumist – viibimine nutiseadmetes, teleri vaatamine, rohke söömine, liiga kõva trenn või hoopis väsimuse puudumine. Olulised on ka päeva jooksul toimunud sündmused ja kogetud emotsioonid. Peamised kroonilise unetuse põhjused on ärevus, stress, depressioon ja mitmed kehalised haigused. Unetus on õnneks ravitav. See võtab küll aega, aga kindlasti on tegemist ühe kõige tõhusama ja jätkusuutlikuma raviga maailmas.

Tervisemuuseumi näitusel kajastame järgnevaid teemasid:

  • Uni, bioloogiline kell ja unesurve
  • Mis toimub magamise ajal meie kehas?
  • Une kasulikkus ja unevaeguse mõju tervisele
  • Magamise peensused
  • Unearhitektuur ja unenäod
  • Unehäired
  • Une segajad ja soodustajad
  • Unehügieen

Uneversum ootab avastamist! Uneversum haarab maikuus endasse ka Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, kus avatakse näitus unenägudest ja inspiratsioonist. Oktoobri lõpus laieneb Uneversum lisaks Disainimuuseumisse, kus uuritakse aja ja ruumi mõju unele. Vaata lisaks uneversum.ee.

Kui hästi magad sina? Täida nädala jooksul unepäevikut ning saa ülevaade enda unetervisest:  TÄIDETAV UNEPÄEVIK

Virtuaalnäitus „Unelood”

Maailm meie ümber muutub tohutu kiirusega, kuid nii nagu sajandeid tagasi meie esivanemad, näeme ka meie unenägusid. Näitus „Unelood“ toob vaatajani une müstilisema poole – unenäod. Unenäod on meie teaduspõhises maailmas ikka veel midagi, mida lõpuni lahti seletada ei osata. Ometi on nad argine osa meie igapäevaelust ja püüd neid mõista ning tõlgendada on olnud osa inimkultuurist juba väga pikka aega. Unenäod on justkui mingi müstiline privaatsfäär, mida lõpuni jagada ei ole võimalik. Iga unenägu, kui nähtus on märksa kihilisem kui esialgu tundub, see võib kätkeda endas päevasündmusi, mälestusi, unistusi aga ka hirme. Näitus „Unelood“ viib vaataja teekonnale läbi unenägude mineviku ja oleviku. Virtuaalnäitusel on ümmarguste piltide taha peidetud kümneid eestlaste unenägusid (avanevad pildil klikkides). Näituse illustratsioonid on valminud koostöös Sally Stuudio ja Pelgulinna Gümnaasiumi laste ja noortega. Vaata virtuaalnäitust siin!

 

Fotoseeria „UNENÄOD“. Leila Arefjev

Tervisemuuseumi trepigaleriis saab näha fotograaf Leila Arefjevi fotoseeriat „Unenäod“. Viiest temaatilisest fotost koosnev väljapanek täiendab saalinäitust „UNEVERSUM. Näitus unest ja magamisest“ ning sellega kaasnevat virtuaalnäitust „Unelood“. Fotoseerias „Unenäod“ on osavalt liidetud ühte kaadrisse magamine ja unenäod. Kes ja mida võiks unes näha? Mees näeb ennast kuningana. Vanaprouat viib unenägu tagasi nooruspõlve ja ta on taas baleriin laval. Neiu tantsib unes lilledega, väikelaps näeb unes ema. Silmatorkava välimusega tätoveeritud mees mängib kitarri. Magavate inimeste staatilised ja rahulikud jäädvustused on must-valged. Nende ühenäod on kui korraks tabatud hetked elust enesest, täis värve, kirge ja liikumist. Fotoseeria modellid on Vene Teatri näitlejad Ilja Nartov, Liilija Šinkareva ja Anastassia Tsubina, muusik Dmitry Darling ning väike Mishel.

 

Näituse tegid

Kuraator: Ülle Kask
Projekti juhtimine: Jelena Tšekulajeva, Kersti Möldre
Haridusprogramm: Marleen Soosaar, Kent Joosep, Liina Allikas-Pürn, Ilona Stanitski
Ruumi disain: Liisi Reitalu (Dada AD)
Graafiline kujundus: Liisi Reitalu (Dada AD), Ranno Ait (WWW Stuudio)
Digilahendused: Liisi Reitlau, Anti Veermaa, Kaido Tamm, Henry Griin (Dada AD), Mario Rääsk, Andre Ahuna (Blue Ray)
Eksponaadid: Dada AD, Kalle Tikas, Kennet Roosipuu, Ave Käige
Keeletoimetus: Hille Saluäär
Tõlked: Avatar
Tootmine: Tauno Tali (Siltau Systems)

 

Unenägude virtuaalnäitus “Unelood”

Kuraator: Anna Rinaldo
Illustratsioonid: Sally Stuudio, Tallinna Pelgulinna Gümnaasium
Teostus: Jonipun

 

Täname konsultate:

Erve Sõõru MD, PhD (tervisetehnoloogia), kopsu- ja unearst
Kristi Arendi (Kaisukool)
Monika Uustalu (ResMed)
Aile Pilberg (SleepAngel)
Krister Põllupüü (OneMed)
Eduard Tsvetkov (Medicum)

Näituse avamise fotogalerii: Aleksandr Gužov

Näituse publikuprogramm