Lapsesuu #8: Mis juhtub, kui inimestel on viisteist kätt?

Kent Joosep
Külastusjuht

 

See on väga hea ja huvitav küsimus, sest seda vastust juba raamatust järele ei vaata ja teada ei saa. Tuleb natuke unistada ja oletada.

Mina arvan, et kui inimesel on viisteist kätt, siis mõnes mõttes oleks see päris hea ja kasulik. Näiteks, kui dirigent juhatab suurt orkestrit, on tal mõnikord keeruline igale muusikule märku anda, aga kui tal oleks rohkem käsi, jõuaks täpsemalt. 

Ehitajad kipuvad mõnikord töötades kruvi või naela suus hoidma. See on ju ohtlik ja nii võib juhtuda õnnetus. Kui ehitajatel oleks rohkem käsi, saaks nad hoida ülejäänud kätega vajalikke tööriistu ja jääks veel mõni varukäsigi, millega turvaliselt kinni hoida.

Teisest küljest oleks viisteist kätt ka tülikas. Kui hommikul unise peaga särki selga panna, võib juhtuda, et mõni käsi läheb valesse varrukasse ja ei saagi kohe aru millisesse. Siis võib kogemata särgi välja venitada või katki teha.
Magades peaks ennast rohkem pöörama, et mõni käsi keha alla jäädes tuimaks ei muutuks. Siin sõltub muidugi palju, kuidas kõik need käed kehal asetsevad – kas need on samal joonel ja keha ümber (ka selja ja kõhu peal) või kuidagi eri kõrgustel. Anatoomiliselt peaks iga käega kaasas käima ka õlaliiges. Ja kas käed on kõik ühe suurusega või on osa väiksemad. Aga võib olla need käed oleksid hoopis teistsugused, rohkem kombitsate moodi, nagu kaheksajalal meres. Siis oleks inimene ka väga teistmoodi.

Muide, väga harva võib juhtuda, et beebil on sündides rohkem kui kaks kätt.
Seda nimetatakse polümeeliaks. Näiteks 2006. aastal sündis Shanghais kolme käega poiss, nimega Jie-jie. Pole teada, et kellegil oleks olnud rohkem kui neli kätt.

 

Lapsesuu on Tervisemuuseumi teemanäitus, mis vastab laste küsimustele inimkeha kohta. Näitusel kirjutatud küsimusele vastas muuseumi külastusjuht Kent.
Tugi- ja liikumiselundkonna kohta saab täpsemalt uurida muuseumi püsinäitusel Avameelselt Sinu kehast.

 

Allikad:
https://en.wikipedia.org/wiki/Polymelia