Tervisemuuseum ja Sünaps on nüüd riiklikult tunnustatud teaduse populariseerijad

Sel nädalal oli Tervisemuuseumi töötajatel ja sõpradel põhjust rõõmustada. Eesti Teadusagentuur andis 15. novembril taas välja Eesti teaduse populariseerimise auhinnad ning sel korral pälvis audio-visuaalse ja elektroonilise meedia kategoorias II preemia meie oma podcast Sünaps ja selle autor, muuseumiõpetaja, Kent Joosep. Küsisime sel puhul Kentilt kolm küsimust.

Mis on Sünaps ja miks tasub seda kuulata?

Kõigepealt suur aitäh žüriile, kõigile kuulajatele ja saatekülalistele. See tunnustus innustab olema veelgi täpsem ja hoolivam ning mõtlema suurelt. Teeb ka tagasihoidlikumaks, sest tiitel tähendab suurt vastutust ja usaldust. Mõlemad on haprad asjad ja annan oma parima, et neid hoida ja olla tegudes tiitli vääriline.

Sünaps on podcast (taskuhääling, raadiosaade), mille abil olen uurinud ja vahendanud peamiselt inimkeha ja kultuurilooga seotud teemasid. Alguses tähendas see 15-minutilisi monolooge, muuhulgas elustamisnukkude ajaloost, õnnesärgist või hematogeenist. Tehnika ja kogemuse täienedes lisandusid pikemad vestlused oma ala asjatundjatega. Näiteks tätoveeringutest, kalmistukultuurist, tarkusehammastest või südametervisest. Intervjuude eeliseks on, et ekspert lisab mängu nüansse, mille peale ise ei tulekski ja mida ei leidu üheski raamatus või muus allikas.

Praeguseks on kolme aasta jooksul valminud kokku 70 saadet. Soovitan Sünapsit kuulata neil, kelles on säilinud uudishimu inimeseks olemise ilu, võlu ja valu vastu. Sünaps ei õpeta elama, kuid võib olla asjalik saatja näiteks köögis toimetades, kõnniringil või miks mitte ka unejutuks. Räägitakse, et saadetest on sisulist kasu olnud ka õpetajatele ja õpilastele. See teeb ainult rõõmu.

Kas sul on saatejuhina eeskujusid ja keda soovitad kuulata?

Otsest eeskuju, kelle järgi oma formaati ja stiili kohandan ei ole, kuid on väga palju kaudseid mõjutajaid. Veidi ootamatu võib tunduda Onu Bella, kelle üheks viimaseks saatesarjaks jäi Raadio 2 kavas olnud “Bella pühapäevakool”. Sealt on mällu sööbinud tunniajane saade harilike pliiatsite ajaloost, mis oli pikitud eurodance žanris muusikapaladega. See kooslus mõjus kummastavalt ja oli samas nii huvitavalt tehtud, et pani kuulama ja meenub tänaseni. Olen ka sellest põlvkonnast, kes parodeeris lapsena Hillar Palametsa raadiohäält. Mõistmine, et omapärase hääle taga on meeletu eeltöö, õpetatus ja põnevad saated, jõudis kohale tunduvalt hiljem.

Tänastest tegijatest kuulan alati meeleldi Vikerraadiost Kaja Kärnerit ja Märt Treierit. Nende puhul on ääretult sümpaatne põhjalik ettevalmistus ning lugupidamine saatekülalise ja kuulaja suhtes. Väärtust lisavad meeldivad tämbrid ja veatu diktsioon. Eesti podcastidest soovitan kuulata Maarja Merivoo-Parro juhitud Levila teadussaadete sarja “Siin Tartu”. Näiteks saade lõhnadest on imetore. Aeg-ajalt mõtlen siiani, kus asub see kesklinna kasiino, mille ukse vahelt tänavale vaniljeküpsise lõhna imbub. Justkui alati on olemas olnud “Ööülikool”. Tundub, et nad on vahepealsed raskused ületanud ja leidnud võimalusi uute loengute salvestamiseks ja avaldamiseks. Sellest on ainult hea meel. Jätkugu vaid ideid ja jõudu nende teostamiseks!

Millal on oodata Sünapsi uusi osasid?

Sünaps on seni valminud minu põhitöö kõrvalt ja osaliselt vabast ajast. Igapäevaselt panustan Tervisemuuseumis muuseumiõpetajana-külastusjuhina. Sügisperioodil on muuseum vajanud õpetajaid rohkem tundidesse ja tuuridele, mistõttu pole jäänud saadete ettevalmistuseks piisavalt aega. See ei tähenda sugugi, et püss on põõsas ja kett maas. Praeguste plaanide kohaselt loodan tuua värsked saated kuulajani õige pea uue aasta alguses. Seniks soovitan kõrva peale panna juba tehtud 70 osale.

Rõõm on tõdeda, et Tervisemuuseumi Sünapsile on tänaseks omistatud juba kaks prestiižset tiitlit. Lisaks sellele, et Eesti Teadusagentuur tunnistas Tervisemuuseumi riiklikult tunnustatud teaduse populariseerijaks, oleme Sünapsiga ka Eesti Keele Instituudi poolt välja antud auhinna “Selge sõnum 2022” laureaat. Selle tiitliga kutsutakse üles märkama ja tunnustama neid ettevõtteid ja organisatsioone, kes väärtustavad ilusat eesti keelt ning kelle ühiskondlikud sõnumid on selged ja arusaadavad.

Sünapsit pääsete kuulama Tervisemuuseumi kodulehelt. Samuti vahendavad Tervisemuuseumi  taskuhäälingut Spotify, Apple Podcast, Google PodcastSimplecast ja Tervisemuuseumi YouTube kanal. Jääge kuuldele!