Mis juhtus aastal 2021?

Uued näitused

 

2021 oli aasta, millest me kõik lootsime jõudsamat vastandumist eelnevale pandeemia-aastale, kuid pidime siiski silmitsi seisma uute COVID-19 lainete ja nendega kaasnevate piirangutega.

Tervisemuuseumil oli seejuures põnev ja seiklusterohke aasta. Kuigi ka meie pidime viiruse leviku tõttu märtsis ja aprillis oma uksed külastajatele sulgema, avasime mais vaimsest tervisest kõneleva näituse “Palju õnne?!”, kus uurime, mis teeb meid õnnelikuks ning kuidas juhtida oma mõtteid vaimse tasakaalu saavutamiseks.

Tervisemuuseumi näitus Tervisemuuseumi näitus "Palju õnne?!"

Septembris alustasime ühiselt Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumiga projekti Õhtumuuseum, mille raames hakkasid kolm Vanalinna muuseumit neljapäevaõhtuti pikemalt avatud olema. Tervisemuuseumile pakkus see võimaluse ka “Palju õnne?!” näituse publikuprogrammi korraldamiseks, mille raames jagas Triin Kahre nippe teismseliste lastega läbi saamise teemadel ning Andero Uusberg uuris, kuidas mehed tegelevad oma tunnetega. Kokku toimus sel perioodil 7 loengut-vestlusõhtut, millele on järge tulemas ka käesoleval aastal.

Ülli Kukumägi vestlusõhtu “Kas ma saan ennast õnnelikuks mõelda?” Ülli Kukumägi vestlusõhtu “Kas ma saan ennast õnnelikuks mõelda?”

Praegune pandeemia pole esimene ega viimane. Kuna kõik eelnev kipub meil kiiresti ununema, pidasime oluliseks meenutada varasemate pandeemiate ajalugu Eestis. Selleks avasime novembris välinäituse Tallinna Sadama Admiraliteedi basseini kail ning Tervisemuuseumi esimese virtuaalnäituse “Jälle see pandeemia!”. 

Välinäituse Välinäituse "Jälle see pandeemia!" avamine

Muuseumiharidus

 

Tänu oma võimsale haridusmeeskonnale on näituste kõrval meie teiseks tavapäraseks põhifookuseks muuseumiharidus. Kevadise sulgemise tõttu alustasime digitundidega, kus osales kokku 1309 õpilast. Taasavamise järel jätkusid meie majas tavapärased muuseumitunnid, mille läbisid 8505 õpilast. Lisaks varasematele muuhulgas inimese anatoomiat ja seksuaalsust käsitlevatele tundidele, lisandusid meie ampluaasse eelmisel aastal ka vaimse tervise teemad.

Tervisemuuseumi digitund Tervisemuuseumi külastusjuhid Kent Joosep ja Jegor Jermakov digitundi andmas

Uued ettevõtmised

 

Meie külastusjuht Kent Joosep algatas eelmise aasta alguses Tervisemuuseumi taskuhäälingu Sünaps, mis toob iga paari nädala tagant kuulajateni kurioosumeid inimkehast, meditsiiniajaloost ja popkultuurist. Tänaseks on ilmavalgust näinud 40 episoodi. Sünaps on leitav ka Spotify’st, Google Podcastist, Apple Podcastist ning Simplecastist.

Meie uusaasta lubaduseks on ikka värskeima teaduse ja valdkonna parimate ekspertide kaasamine, et näitused ja muuseumitunnid oleksid kaasahaaravad ja inspireerivad nii nooremale kui ka vanemale huvilisele. Tulge vaadake ise järele ning tooge ka oma sõpruskond või töökollektiiv meie giidituuridele.

Uute kohtumisteni käesoleval aastal!